Za 40 let přišla Země o polovinu volně žijících zvířat. Viník?
Se životem na naší planetě to vůbec nevypadá dobře...
Vědci ze Světového fondu na ochranu přírody tvrdí, že stačilo pouhých 40 let, aby ze Země zmizela polovička všech živočišných druhů…
„Kdyby v nějaké zoologické zahradě pomřela polovina zvířat, zaplavilo by to titulky všech novin světa. Ale přesně tohle se děje – v přírodě,“ řekl pro britský deník Guardian profesor Ken Norris ze Zoological Society of London.
Vědec velmi dobře vystihl, kde přesně je problém – co se děje za hranicemi našich měst a polí, nás vlastně nezajímá. Také údaje, které citoval, jsou pravdivé. Právě tato čísla přinesla poslední studie Světového fondu na ochranu přírody (WWF). Kdo je viníkem? Pochopitelně člověk…
„Není to nutné, ale jde o důsledky životního stylu, který si lidstvo zvolilo,“ dodal zoolog. Zvířata žijící v přírodě už prostě člověk nepotřebuje pro přežití – a tak nadřazuje logicky vlastní potřeby nad rovnováhou ekosystému.
Podle Mike Barratta, který pro WWF tento výzkum prováděl, jsou čísla opravdu víc než alarmující. Jeho studie vycházela z údajů o celkem 10 000 populacích a 3000 zvířecích druzích. Podle těchto údajů pak vznikl „Index živé planety“, který odráží početní stav všech 45 000 druhů obratlovců.
Nejrychlejší vymírání v dějinách planety?
Všechny údaje ukazují, že počet druhů klesá alarmující rychlostí – některé jiné studie dokonce naznačují, že vůbec nejrychleji v dějinách naší planety. Lidský vliv je zcela nepopiratelný: kácíme stromy rychleji, než dorůstají, lovíme ryby rychleji, než dospívají, čerpáme vodu rychleji, než se stačí přirozeným způsobem obnovovat.
Zpráva WWF také ukazuje na hlavníky viníky. Abychom si mohli udržet současnou úroveň spotřeby, museli bychom mít k dispozici 1,5 planet: Kdybychom ale chtěli zachovat úroveň spotřeby USA, bylo by potřeba rovných čtyř zeměkoulí. Evropská unie je na tom lépe, ta by nás stála „jen“ dvě Země…
Pozoruhodné je, že ničíme stejným tempem život na zemi i ve vodě. Počet druhů na pevnině i v oceánech od roku 1970 poklesl shodně o 40 procent. U řady druhů se však tempo vymírání zcela vymklo kontrole – například u želv je to až 80 procent!
Dá se s tím něco dělat?
Prognózy WWF sice vypadají děsivě, ale ukazují také, že nic není ani zdaleka ztraceno. Čím dříve se začne něco dělat, tím více druhů můžeme zachránit. Jak vypadá řešení v podání vědců? Základ spočívá ve zřizování a rozšiřování oblastí, kde mohou zvířata žít a množit se, aniž by jim hrozilo vybíjení lidmi.
Shodou okolností na konci září americký prezident Barrack Obama udělal přesně tohle. Nechal rozšířit Tichomořskou rezervaci přesně o milion kilometrů čtverečních. V této oblasti se musí dodržovat přísná pravidla rybolovu a měla by se stát rájem pro zvířata. Nechal ji založit George W. Bush, původně ve velikosti 200 000 kilometrů čtverečních…