Svět je na hraně dalšího obřího vymírání druhů. A viník?
Podle nové vědecké studie v současné době vymírají druhy desetitisíckrát rychleji než v „normálních časech“.
Takové tempo vymírání se na Zemi objevovalo jen v dobách masivních celoplanetárních katastrof – podle autorů studie je tentokrát touto katastrofou člověk.
Vědci z Duke University museli nejprve spočítat, co vlastně znamená „normální tempo vymírání“ – a už to byl značně nesnadný úkol. Přirovnali to k obtížnosti toho, jak spočítat „počet knih, když knihovna hoří“. Výzkum vedl biolog Stuart Pimm, který se tomuto tématu věnuje už od 90. let. Tehdy vydal první práci na toto téma – jeho nejnovější studie vlastně „jen“ výrazně upřesňuje statistická a vědecká data.
Nové údaje ukazují, že oproti přirozené míře vymírání je ta současná desetitisíckrát větší – a to převážně vlivem člověka. Podílí se na tom více faktorů, od změn klimatu, lovení, až po zavlečení invazivních druhů. Ale vůbec největší průšvih je ztráta přirozeného prostředí, kde mohou zvířata žít.
Podle vědců máme zatím jen pramalé tušení, jak moc jsou příroda a ekologické vazby závislé na existenci jednotlivých druhů: vlastně vůbec netušíme, co způsobí ztráta jednoho druhu se systémem? Jak moc jsou na sobě tyto systémy závislé a jak dobře se příroda dokáže s takovou ztrátou vypořádat a eventuálně nahradit jednotlivé role? To vše jsou samé neznámé…
Pět velkých vymírání
O dřívějším vymírání druhů máme informací poměrně dost: bylo jich podle všeho pět a měly zcela odlišné příčiny. Vždy ale vymřela většina rostlinných i živočišných druhů na planetě. Nejznámějším velkým vymíráním bylo to, které způsobil asteroid, jenž vybil dinosaury. Ale nešlo tehdy o vymírání největší: vůbec nejhůř na tom naše planeta byla za velkého vymírání před asi 252 miliony lety. Tehdy se počet druhů zmenšil o 70 procent u pozemských organismů a dokonce o 90 procent u mořských organismů.
Stuart Pimm je přesto optimistou: I když jsme už způsobili vymírání více zvířat než většina katastrof v dějinách Země. Pořád podle něj existuje naděje. Na rozdíl od sopek a asteroidů má totiž člověk rozum a (jak už se mnohokrát v dějinách ukázalo), dokáže změnit své chování i způsob života. Pokud by se nám podařilo lépe chránit přirozené životní prostředí a současně další druhy zachraňovat cíleně, můžeme ještě šesté vymírání zastavit…