Děsivě rychlé vymírání. Kdy ze Země zmizí kapustňáci?
Dříve byli přemnožení a nikdo nevěděl, co s nimi. Dnes vymírají – a opět nikdo netuší, co s tím…
Toxické řasy, které pohlcují kyslík ve vodě: to je příčina nečekaně rychlého vymírání kapustňáků na Floridě.
Jen během letošního roku jich umřelo 769; jde o nejhorší rok v dějinách. Doposud držel „rekord“ rok 2010, kdy kvůli chladné vodě zemřelo na stres 766 těchto nádherných zvířat. „Nikdy bychom nevěřili, že to číslo bude překonané – a rozhodně ne tak brzo,“ uvedl Patrick Rose, šéf organizace, která se snaží kapustňáky zachránit.
„Kvůli posledním dvěma rokům a rychlosti, jakou vymírání nabralo, už netušíme, jestli je vůbec jejich populace schopná dál přežívat,“ dodal. Roku 2010 ještě žilo u Floridy 5077 kapustňáků, teď je jich skoro o třetinu méně. Nejvíce těchto mírumilovných tvorů zemřelo kvůli „krvavému přílivu“ – neboli přemnožení jistého typu toxických řas. Ale nejméně stovka pošla z neznámého důvodu; podle všeho na doposud neznámý druh bakterie nebo viru.
Epidemie je sice nepříjemná, ale populace kapustňáků se z ní může vzpamatovat. Mnohem horší je, že přemnožené řasy ničí jejich přirozené prostředí mnohem rychleji, než se příroda stačí vzpamatovat. Ekosystém u pobřeží Floridy se mění rychleji, než očekávali i ti nejskeptičtější ekologové…
Zdá se, že kapustňáci reagují na zhoršující se podmínky podobně jako zvířata v pravěku. Čím méně potravy, tím menší mláďata se jim rodí… A čím menší mláďata, tím menší je jejich šance na přežití…
Co je to kapustňák?
Kapustňák je jediný rod z čeledi kapustňákovití. Jsou to velcí vodní savci známí také jako mořské krávy. Kapustňákovití se liší od dugongovitých ve tvaru lebky a ocasu. Ocas kapustňáka má pádlovitý tvar, zatímco ocas moroně tvar vidlicovitý. Jsou to býložravci trávící většinu času pastvou v mělkých vodách.
Existují tři druhy kapustňáka: kapustňák senegalský obývá západní pobřeží Afriky, kapustňák jihoamerický východní pobřeží Jižní Ameriky a kapustňák širokonosý neboli lamantin žije v mělkých, bahnitých pobřežních oblastech Severní, Střední a Jižní Ameriky a Karibského moře. Na ostrově Portoriko se v domorodém jazyce kapustňákům říkalo „manatí“, toto jméno se odrazilo i v latinském názvu (Trichechus manatus) a přešlo i do některých dalších jazyků, například do angličtiny.
Kapustňák floridský byl po nějakou dobu považován za samostatný druh, ale ITIS (Integrovaný taxonomický informační systém) jej překlasifikoval jako poddruh kapustňáka širokonosého. Dosahuje více než 4,5 m a žije jak ve sladké, tak ve slané vodě. Dříve byl loven pro olej a maso, ale nyní je chráněný zákonem.
Kapustňáci spolu s lenochody jsou mezi savci jedinými výjimkami, u kterých není krční páteř tvořena 7 obratli. (Wikipedia)