12. června 2019 06:00

Banánové listy v boji proti plastům

Kupovali byste výrobky místo v plastech zabalené v banánových listech? Tahle elegantně to vypadá.

Banán je jen malá část banánovníku

Taxonomie banánovníku je poměrně složitá, protože existuje mnoho druhů a jejich vzájemných kříženců. V dnešní době mají největší rozšíření a ekonomický význam bezsemenné hybridfní odrůdy vzniklé křížením druhů Musa acuminata a Musa balbisiana a to, co naše euroatlantická civilizace zná ze supermarketů, je nejčastěji odrůda Cavendish.

Na trhu v Chiang Mai

Thajské město Chiang Mai je Mekkou baťůžkářů i alternativních „ajťáků“, kteří sami sebe nazývají novodobými nomády. Pracují odkudkoliv, kde je dostatečně rychlé internetové připojení. Píší články, spravují sociální sítě, komunikují s reklamními agenturami a fotobankami… a Chiang Mai se se jim přizpůsobuje jak nabídkou jídelen (najdete tady americkou hamburgrárnu či irskou hospodu, tak italskou pizzerii). Jelikož se často jedná „eko friendly“ smýšlející lidi, je tady i tlak na omezení plastů a znečištění, kterým jsou mnohé asijské země nepříjemně proslulé.

Ale zrovna v Asii se nabízí jedno velmi elegantní a přitom ekologické řešení – banánové listy. Jsou velké, omyvatelné a stoprocentně ekologické a recyklovatelné. Vidět je můžete jak ve Vietnamu, Indii anebo třeba ve výše zmíněném thajském Chiang Mai. Potraviny lze skladovat i bez plastů. Kdybyste chtěli vědět jak, podívejte se na 9 tipů, jak na to. Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom