26. ledna 2019 06:00

Bábovky s penisem. Kluci - sportovci jsou oproti dívkám neskutečně změkčilí, dokázal výzkum

Chlapi se tváří jako drsňáci, ale ve sportu nevydrží tolik, co dívky.

Shane Miller se setkává se spoustou dětí – pracuje totiž jako dětský lékař se specializací na sportovní medicínu v jedné texasské nemocnici. Během posledních několika let se mu zdálo, že si všiml pozoruhodného trendu: "Začali jsme si všímat sportovců, kteří nepřestali se svým sportem poté, co utrpěli vážné zranění. Chtěli jsme zjistit, jestli je to pravda – pokud by se opravdu jednalo o nějaký trend, mohlo by to mít nebezpečné důsledky; ideální by totiž bylo, kdyby se lidé po vážném úrazu sportu vyhnuli."

Fotbal – sport pro dívky, ne pro mužské primadony

Miller ve spolupráci s dalšími experty prošel údaje z USA za poslední dva roky – díky propojenosti databází se snadno dostal k obrovskému množství dat. Zjistil zcela šokující zjištění: hráčky fotbalu (toho našeho evropského, nikoliv amerického) mají pětkrát větší pravděpodobnost, že se vrátí na hřiště ještě týž den, kdy se jim stane úraz, oproti chlapcům.

Tento výzkum byl představen na každoročním setkání Americké pediatrické společnosti. Lékaři se v něm dostali k údajům 87 fotbalistů ve věku od sedmi do osmnácti let, jimž bylo na některé texaské nemocnici diagnostikováno zranění ze sportu.

Celkem 40 procent všech dětí se ještě v den úrazu zapojilo zpět do hry, až na jeden případ vždy do stejného sportu, v němž utrpěli poranění. Už to samotné je dost znepokojivé, podle lékařů by k takové situaci u mladých sportovců nemělo docházet, jde o rizikovou činnost, kterou si mladý člověk může způsobit dlouhodobé zdravotní komplikace.

Spousta z dětí musela navíc svému trenérovi lhát – anebo mu zatajily všechny symptomy, které byly se zraněním spojené. Zcela šokující ale bylo, jak obrovské množství dívek bylo mezi sportovci, kteří se i se zraněním vrátili do hry. Vědci nicméně netuší, proč tomu tak je.

Vyjádřila se k tomu lékařka často pracující s dětmi, Sara Chritmanová, pracující ve slavné nemocnici Seattle Children’s Hospital: „Patnáctiletá dívka vám prostě neřekne, že ji bolí hlava, takhle mladí lidé ve sportu dnes nefungují.“ Dívky jsou ve sportech zřejmě více nahlížené jako „něžné“ nebo „slabé“ pohlaví a snaží se s tímto stereotypem vyrovnávat tím, že se chovají drsněji než chlapci a pokoušejí se s tím vyrovna s větší zarputilostí.

Jistou roli by kromě této psychologicko-společenské roviny mohla hrát také čistě biologická úroveň: ženy jsou obecně odolnější vůči bolesti než muži – možná jsou tedy i ve sportu schopnější vypořádat se s následky poranění.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom