25. července 2018 09:00

Australská vláda vezme peníze rodinám, které odmítají očkování

Odpíráte očkování? OK, sebereme vám dávky.

Australané mají v očkování jasno

Australská vláda se na začátku července rozhodla, že ještě více přitvrdí vůči odpůrcům očkování. Od prvního července ztratili rodiče australských dětí, kteří nemají potomky očkované část ze státní podpory. Vláda tím chce dosáhnout lepšího proočkování populace.

Chudší australské rodiny, jejichž příjem nedosahuje na 59 000 dolarů ročně, mají v této zemi nárok na příspěvek nazvaný Family Tax Benefit Part A. Ten pomáhá dosáhnout jim slušnějšího životního stylu.

Pokud ale teď rodiny nebudou mít děti očkované, každé dva týdny z tohoto příspěvku za každé dítě, jež očkované není, ztratí 21 dolarů. Proč? “Očkování je nejbezpečnější cestou, jak chránit děti před nemocemi, jimž se dá očkováním předcházet,” vysvětluje oficiální zpráva australské vlády. “Rodiče, kteří své děti neočkují vystavují riziku jejich vlastní děti i děti cizí.”

Svět se na očkování neshodne

Pravidla pro očkování se po celém světě liší - například v USA nebo v České republice je očkování povinné pro děti, ještě než nastoupí do školy. Samozřejmě existuje celá řada výjimek lidí, kteří se (nejčastějši ze zdravotních důvodů) nemohou očkování zúčasnit - cizorodé nebezpečné mikroorganismy se mohou tedy populací vždy nějak přenášet.

Je tedy důležité, aby se posilovala “stádová imunita” - pokud bude očkovaný každý člověk, tak by měl být každý také izolovaný od nemocí. Bohužel existuje mnoho výjimek, lidé, kteří očkování odmítají - nejčastěji z ideologických náboženských nebo pseudovědeckých důvodů.

Hnutí odmítačů očkování, které vychází většinou z několika zcela nesmyslných argumentů a přehánění vedlejších účinků očkovacích látek, proniklo ze severní polokoule, kde vzniklo, i na tu jižní - a tedy i do Austrálie. Australská vláda si dobře uvědomuje, jak moc nebezpečné to je a tak se snaží všemi silami tyto výstřelky, které představují riziko pro celou společnost, omezit.

Žádná injekce, žádné peníze

Volí k tomu demokratické, ale přísné metody, které apelují na ty nejúčinnější nástroje: na peníze. Už roku 2015 Austrálie zrušila to, že se smělo očkování odmítat z náboženských důvodů. Některé australské státy také zamezují vstup neočkovaným dětem do center péče o děti. A také osekávají výjimky pro ty, kdo mají vůči očkování námitky z filosofických a morálních důvodů. Před dvěma lety zavedla celá země pravidlo, jemuž se říká “Žádná injekce, žádný prachy” - rodiče neočkovaných dětí díky němu ztratili nárok na příspěvek na děti.

Všechny tyto akce zaznamenaly značný úspěch, takže se vláda Austrálie rozhodla, že sankce proti odpíračům ještě přitvrdí. Čísla jsou totiž zcela jednoznačná: předchozí sankce zvedly počet očkovaných dětí o 246 000 a očkovaných je tak díky tomu už 92,2 procent obyvatel země.

Boj s popírači jednoznačných vědeckých výsledků ale bude ještě náročný - například v Queenslandu si členové hnutí Antivaxxers založili vlastní sociální služby, jako školky, aby obešly vládní omezení.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom