4. srpna 2017 15:40

Archeologové našli malé Pompeje u Lyonu

Místo nálezu je ve Vienne u Lyonu a lidé odtud kdysi utekli před požáry. Ohromující je jednak rozloha místa (téměř 7000 metrů čtverečních), jakož i rozmanitost a zachovalost zřícenin.

Zříceniny čtvrtě s luxusními vilami a s rozlehlými veřejnými prostorami z dob antického Říma nalezli francouzští archeologové na březích řeky Rhony na jihovýchodě Francie. "Bezpochyby jsou to výjimečné vykopávky z římské éry za 40 či 50 let. Máme nevídanou příležitost," řekl agentuře AFP vedoucí týmu Benjamin Clément, který v nadšení objev přirovnal k "malým Pompejím", římskému městu zničeném erupcí Vesuvu.

Místo nálezu je ve Vienne u Lyonu a lidé odtud kdysi utekli před požáry, čili "opravdu se přeměnilo v místní malé Pompeje". Ohromující je podle experta jednak rozloha místa (téměř 7000 metrů čtverečních), jakož i rozmanitost a zachovalost zřícenin.

Vienne, původně galské oppidum, si v roce 47 před naším letopočtem podmanili Římané vedení Juliem Caesarem. Dodnes je známé množstvím antických památek, včetně ruin římského divadla a chrámu.

Na nové objevy v současném Vienne se přišlo během průzkumu před výstavbou nových domů na někdejším předměstí antického Vienne Sainte-Colombe na pravém břehu řeky. Na vykopávkách se nyní pracuje na obou březích řeky.

Clément doufá, že zachovalost ruin umožní zrekonstruovat některé domy, například přepychovou vilu z 2. poloviny prvního století našeho letopočtu, pojmenovanou Dům bakchanálií podle zachovalé mozaiky zobrazující boha vína Bakcha obklopeného povolnými Bakchantkami a Satyry.

Při požáru se zřítilo první podlaží, střecha a terasy, ale nádhera domu s balustrádami, mozaikami, mramorovou dlažbou evokuje bohatého orientálního kupce. Katastrofa, která dům zpustošila, se archeologům jeví požehnáním. "Budeme s to obnovit tento dům od základů až po střechu, stejně jako v Pompejích či Herculaneu," řekl Clément.

Nádherné mozaiky se zachovaly téměř nedotčené i jinde, například jde o mozaiku zobrazující únos poloobnažené dcery boha Dia Thálie chlípným bohem Panem.

Vykopávky začaly v dubnu a měly skončit v září, ale vzhledem k výjimečnosti nálezů byly prodlouženy do půlky prosince, což podle Clémenta slibuje další neobyčejné objevy.

ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom