27. ledna 2018 06:00

Americké děti umírají častěji než děti v mnohem zaostalejších zemích

Děti v USA mají o 76 % větší pravděpodobnost úmrtí než děti v jiných rozvinutých zemích.

Velká studie analyzující veřejné zdravotnictví zjistila, že děti ve Spojených státech mají v porovnání s těmi, které vyrůstají v jiných rozvinutých zemích, šokující úmrtnost.

Statistika smrti

Podle veřejně dostupných demografických údajů měly děti narozené v Americe mezi lety 2001 a 2010 o 76 % větší pravděpodobnost úmrtí před svými prvními narozeninami než jejich protějšky v dalších 19 bohatých, demokratických zemích včetně Spojeného království, Švédska, Francie nebo Kanady. Během stejného období měly děti ve věku od 1 do 19 let o 57 % vyšší riziko úmrtí.

Analýza zveřejněná v odborném časopise Health Affairs zkoumala úmrtnost dětí ve věku od narození do 19 let s využitím údajů shromážděných v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Dvacítka analyzovaných zemí měla podobné údaje o dětské úmrtnosti ještě v roce 1961, kdy celý projekt začal. Celkový trend se neustále zlepšuje. Nicméně od osmdesátých let dvacátého století začala americká data ukazovat, že USA začínají zaostávat. Během tohoto desetiletí se začaly rozdíly mezi USA a ostatními vyspělými zeměmi prohlubovat a od devadesátých let dvacátého století patří USA v dětské úmrtnosti mezi nejhorší vyspělé státy světa.

Na vině je "americká chudoba"

Podle autorů této studie, kteří pocházejí z Univerzity Johna Hopkinse, je příčina jednoduchá: nárůst dětské chudoby, k němuž došlo v 80. letech. "Trvalá vysoká míra chudoby, špatné vzdělávací výsledky a poměrně slabá sociální síť způsobily, že USA patří nyní mezi vyspělými státy mezi ty nejnebezpečnější státy pro to, aby se tam narodilo dítě," píše se v dokumentu.

Podle amerických údajů jsou čísla značně znepokojivá: asi 21 procent všech amerických dětí žije v domácnostech, jejichž celkový příjem klesá pod hranici federální chudoby.

Spojené státy jsou navíc rekordmanem v předčasných porodech – americké ženy rodí ve vyspělém světe nejčastěji předčasně. A jak každý ví, jakýkoliv předčasný porod zvedá riziko pro matku i dítě.

Ani to ale ještě není všechno: když se vědci podrobněji zabývali statistikami o úmrtí dospívajících, objevili ještě další znepokojivá čísla: Američané ve věku 15 až 19 let jsou 82krát častěji obětí střelných zbraní než v jiných vyspělých zemích OECD, nejvíce ohrožení jsou v tom černí dospívající.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom