23. září 2018 06:00

Američané nezaváhali a začali si dávkovat marihuanu do elektronických cigaret. Je to nový trend konopné inhalace?

Marihuana je pořád v kursu. A její užívání se drží moderních trendů

Elektronická cigareta

Část kuřáků tvrdí, že jejich cigarety vypouštějí neškodnou páru, než by měl vyvrátit každý školák. Pára je plynné stádium vody a bezesporu žádný z uživatelů nebude tvrdit, že kouří vodu. V zásadě jde o to, že se náplň dostane na topné tělísko, kde se tekutina obsahující nikotin a příchutě dle uživatelovy volby promění na inhalovaný plyn. Dlouhodobé důsledky kouření e-cigaret zatím nejsou známy, škodlivé účinky nikotinu zůstávají a odpadají problémy s inhalování zplodin kouření, jako byl například dehet.

O kouření klasických cigaret toho bylo napsáno mnoho, tak jen zmiňme slova Mudr. Lucie Pilařové z Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Brně: „Nikotin je hlavním alkaloidem tabáku, tvoří jednu ze 4 700 chemických sloučenin obsažených v cigaretovém kouři. Prokazatelně je to hlavní farmakologicky aktivní látka s vysokým potenciálem závislosti. Čistý nikotin nemá žádné karcinogenní účinky. Tabákový kouř obsahuje i další látky, kterých je kolem 4 000, a mezi něž patří harmalinové alkaloidy, pyridinové báze, kyanovodík, amoniak uhelnatý, metan, sirovodík. Kyselá netěkavá složka kouře obsahuje kyselinu mléčnou, kyselinu jantarovou, kyselinu malonovou. Za karcinogenitu odpovídají především specifické kancerogeny – nitrosaminornikotin, polycyklické aromatické uhlovodíky. Kouření je příčinou nebo se podílí na více než 20 nemocech či chorobných stavech a je to nejčastější příčina předčasných úmrtí a nemocí. I když rakovina plic je z 90 % způsobena kouřením, většina kuřáků zemře především na kardiovaskulární choroby.“ Tabákový průmysl se pokusil smrtící závěry znevěrohodnit, nicméně riziko klasického kouření nakonec vešlo ve všeobecnou známost a mimo jiné i tyto informace vedly k boomu elektronických cigaret. Jinou, smrtelně nebezpečnou variantou, jsou syntetické kanabioidy, o kterých už jsme psali v souvislosti s úmrtími na Ostravsku.

Konopné elektronické kouření v USA

Elektronické cigarety (e-cigarety) jsou nejčastěji používaným tabákovým výrobkem mezi americkou mládeží,“ píše se v materiálu, který aktuálně publikoval odborný časopis JAMA Pediatric. Studie, která byla v časopise zveřejněna se ukazuje, že v rámci elektronických cigaret mohou být využity nejen náplně obsahující nikotin, ale i další látky. Bylo jen otázkou času, než dojde na konopí. V roce 2015 uvedla v USA zhruba třetina studentů středních a vyšších škol, že používají e-cigarety s obsahem nenikotinových látek. Jelikož se mnoha zemích uvažuje, ať už na legislativní úrovni, nebo v rámci společenské diskuze, o legalizaci konopí, může nastat situace, kdy si do e-cigaret běžně koupíte náplň obsahující tetrahydrokanabinol (THC), nejpopulárnější obsahovou látku konopného květenství.

Bonnie Halpern-Felsherová, vývojovou psycholožka ze Stanfordské univerzity nárůst mladých lidí kouřících marihuanu ve formě náplně do elektronických cigaret nepřekvapil. Udání logické důvody: kouř nemá charakteristický zápach prozrazující, že kuřák aktuálně holduje marihuaně, elektronická cigareta je méně nápadná, než ručně ubalený joint, a společensky lépe akceptovatelná. Jedno z možných rizik užívání je, že existují čím dál silnější „modely“ než před pár lety a ani samotní kuřáci nemají zmapovanou „dávku“ v e-cigaretě. U klasického jointa bylo vidět, kolik je vykouřeno, v e-cigaretě se může dávka velmi snadno „přešvihnout“. Navíc koncentrace THC v odpařených olejích a voscích může být čtyřikrát až třikrát vyšší než koncentrace vysušené marihuany. Psycholožka se obává trvalého rizika poškození mozků mladistvých.

"Vidíme jasné známky toho, že užívání elektronických cigaret mládeží dosáhlo epidemického podílu," uvedl komisař Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Scott Gottlieb v projevu v centrále agentury.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom