Alkohol těhotným neškodí. Kde je háček?
Mírné pití v alkoholu v těhotenství podle britské studie neškodí. Ale...
Mírné pití alkoholu v těhotenství nemá škodlivý vliv na vývoj plodu. Podle listu The Guardian to tvrdí nová britská studie, která vychází z motorických testů zhruba 7000 dětí ve věku deseti let. Zmíněné balanční vyšetření slouží jako ukazatel prenatálního nervového vývoje.
Děti, jejichž matky si během těhotenství dopřávaly denně skleničku vína, případně ekvivalent tohoto množství, dosáhly během motorického vyšetření stejných a mnohdy i lepších výsledků než jejich vrstevníci, jejichž matky v jiném stavu zcela abstinovaly.
Záznamy o alkoholových návycích matek pocházejí z doby jejich těhotenství a po porodu. Ty ženy, které se doznaly ke třem až sedmi sklenkám alkoholu týdně, statistika považuje za mírné konzumentky alkoholu.
Studie rovněž ukázala, že míru pití značně ovlivnil sociální původ. Matky ze zámožnějších kruhů a ženy s vyšším vzděláním zpravidla patřily k umírněným, naopak ty z dělnických rodin buď během těhotenství zcela abstinovaly, nebo pily přes míru.
Podle Johna Macleoda z Bristolské univerzity, který stál v čele studie, ve výzkumu nebylo mnoho žen, které by bylo možné označit za těžké pijáky. Zcela abstinovalo 70 procent matek, zhruba 25 procent žen v době těhotenství mírně pilo a necelých pět procent si dopřávalo více než sedm sklenek týdně. Z této poslední kategorie bylo možné označit každou sedmou ženu za nadměrného pijáka.
"Když jsme porovnali umírněné konzumentky s ženami, které vůbec nepily, zjistili jsme, že v rámci rozličných motorických testů si vedly lépe děti mírně pijících žen," řekl Macleod. "Rovněž jsme zjistili, že mírně pijící ženy ve srovnání s abstinentkami byly spíše ze střední třídy."
Z výzkumu také vyplývá, že je výhodou pocházet ze střední třídy, neboť takové děti mají nejen lepší motorické schopnosti, ale ve škole i lépe prospívají. "Výhody rodičů ze střední třídy ale nemají nic společného s alkoholem," dodal Macleod.
Balanční testy, které podstoupilo každé dítě sledované v rámci dlouhodobého výzkumu, zahrnovaly mimo jiné chůzi po kladině, stání na jedné noze po dobu 20 vteřin s otevřenýma očima a následně totéž s očima zavřenýma.