Našli jsme unikátní vodní planetu? Zamrzlý gigant nemá ve vesmíru obdoby
Planetární systém Kepler-10 patří k těm nejzajímavějším, jaké známe. Už dříve zde vědci objevili planetu Kepler-10b, která je tak blízko své hvězdě, že její oběh netrvá ani celý pozemský den. Jak si tedy umíte představit, jedna z jejích stran doslova žhne. Ale to rozhodně není všechno! Tenhle horký svět totiž ve stejném systému vyvažuje planeta, která by měla být pro změnu pokrytá ledem, a to absolutně.
Řeč je o planetě Kepler-10c, jejíž vlastnosti byly dlouhou dobu nejasné. Až nyní přicházejí vědci s novými daty, která naznačují, že jde o něco, co jsme dosud jako lidstvo nepozorovali. Díky nejmodernějším přístrojům italské observatoře Telescopio Nazionale Galileo na Kanárských ostrovech se podařilo lépe určit vlastnosti této planety, ať už jde o velikost, objem, hustotu a právě i ono složení.
Vodní svět
Kepler-10c je přibližně 2,3krát větší než Země a má 13krát větší objem. S hmotností jedenácti Zemí je však její hustota příliš nízká na to, aby šlo o skalnatý svět, což přivedlo vědce k dalšímu pátrání. Jedním ze závěrů je to, že planeta je s největší pravděpodobností vodní svět, tedy hypotetická planeta s hlubokým oceánem a atmosférou bohatou na vodní páru. Planeta Kepler-10c je ale zřejmě zamrzlá, čili kompletně pokrytá ledem, přičemž její vnitřní struktura se může skládat z různých vrstev ledu a samozřejmě i vody.
Třetí planeta
Planety systému Kepler-10 byly původně objeveny díky tzv. tranzitní metodě, tedy díky drobnému poklesu jasnosti hvězdy, když planeta projde z našeho pohledu před ní. Nová měření však pochází z pozorování gravitačních vlivů, jak planety působí na svou hvězdu. Tyto drobné záškuby pomohly vědcům upřesnit hmotnosti i oběžné dráhy a navíc odhalily, že v systému Kepler-10 patrně nejsou jen tyto dvě planety. Tým výzkumníků má totiž podle studie zveřejněné v časopise Astronomy & Astrophysics důvodné podezření, že se v systému Kepler-10 nachází i třetí planeta – Kepler-10d. Ta obíhá mnohem dál od své hvězdy (oběh trvá 151 dní) a její minimální hmotnost je srovnatelná s Kepler-10c, tedy asi 11-12 Zemí. Nic bližšího ale o této planetě zatím vědci neví.
Čtěte také: Na přivrácené straně Měsíce je voda. Její přítomnost potvrdila infračervená laboratoř SOFIA
Pokud bychom se ale měli ještě vrátit k planetě Kepler-10c, ta dle závěrů studie vznikla mnohem dál od své hvězdy. Konkrétně v oblasti, kde se mohl led akumulovat a vytvořit těleso, které bylo následně větry hvězdy postupně posunuto blíže. Přesto si planeta uchovala své vodní a ledové složení, a to by mohlo platit i pro její sesterské světy.
Zdroj: Astronomy & Astrophysics, NASA
Video, které jste mohli minout: Na lidech hořel oděv, miliony stromů šly k zemi. Sílu Tunguského incidentu pocítil celý svět