17. února 2025 12:15
Adam Vala

Hledač pokladů našel 21 tun zlata. Mlčení ho dostalo za mříže, navíc vyfasoval obrovskou pokutu

Lovec pokladů Tommy Thompson, který byl v roce 2015 odsouzen k deseti letům vězení kvůli pohrdání soudem, se už pročekal ke svému propuštění. Ono pohrdání soudem spočívalo v tom, že Thompson zarputile odmítal sdělit, kde se nachází přibližně 500 zlatých mincí z pokladu, který v roce 1988 sám objevil. Problém ovšem spočívá v tom, že za každý den, po který odmítl přiznat, kam mince ukryl, mu náležela pokuta 1000 dolarů. A co víc, po deseti odpykaných letech přichází ještě separátní dvouletý trest.

Celý příběh začal už v roce 1857, kdy se během hurikánu na trase z Kalifornie do New Yorku potopila loď SS Central America. Na palubě kromě cestujících vezla také zlatý náklad vážící přibližně 21 tun, sestávající ze zlatých nugetů a mincí od kalifornských zlatokopů. Poklad měl mimo jiné posloužit jako záloha některých newyorských bank, jeho ztráta ale naopak přispěla k nenadálé finanční panice.

Kde se loď potopila?

Přestože byla loď velmi lákavou výzvou pro mnoho lovců pokladů, nikdo ji po dobu delší než sto let nedokázal najít. Až v roce 1988 tým vedený zmíněným Tommym Gregorym Thompsonem za pomoci sonarů vrak skutečně objevil i se zlatým pokladem. Část zlata byla zpracována na 500 mincí v hodnotě přibližně 2,5 milionu dolarů, a právě kvůli těmto mincím nakonec Thompson musel za mříže.

Čtěte také: Slavný poklad kapitána Kidda dodnes nikdo nenašel. I když víme, kde se má zhruba nacházet

V roce 2012 se Thompson nedostavil k občanskoprávnímu soudnímu jednání v Ohiu, kde měl o zmizelých mincích vypovídat, o tři roky později pak byl zatčen na Floridě. Od té doby sedí za mřížemi kvůli neochotě spolupracovat a narůstá mu obrovský dluh kvůli v úvodu zmiňované 1000dolarové pokutě za každý jeden den mlčení. Dohromady se částka, kterou bude muset Thompson uhradit, vyšplhala na neuvěřitelné 3,3 miliony dolarů, což paradoxně překonává samotnou hodnotu ztracených mincí. Bývalý lovec pokladů také čelí žalobě od původních investorů, kteří financovali expedici za ztracenou lodí.

Tajemství za miliony

Ačkoliv je trest za pohrdání soudem udělován ve Spojených státech do maximální výše 18 měsíců, federální odvolací soud odmítl Thompsonovu žádost o prominutí, a to kvůli údajnému porušení podmínek dohody o vině a trestu. Po deseti letech za mřížemi však soudce tuto občanskoprávní část obvinění zrušil, čímž ale Thompsonova cesta za svobodu nekončí. Nyní totiž nastoupí ještě dvouletý trest, který dostal za související obvinění k občanskoprávnímu sporu, a to opět z trestného činu pohrdání soudem.

Thompson i nadále tvrdí, že mince byly předány do úschovy v Belize, avšak žádné další podrobnosti nikdy neposkytl. Přestože soudce vyjádřil značné pochybnosti nad tím, že by další věznění změnilo Thompsonův postoj, místo pokladu zůstává i nadále záhadou. Stejně jako budoucí osud muže, který jej kdysi objevil.

Zdroj: AP News, YouTube - eINOV8

Video, které jste mohli minout: Zemřel známý hledač nacistických relikvií Josef Mužík. Léta pátral po štěchovickém pokladu

Adam Vala

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom