17. května 2024 15:25

Čeští lovci pokladů triumfují. Objevené tisíce mincí jsou jako obrovská výhra ve sportce

Tisíce stříbrných denárů z konce 12. století, které byly objeveny v dubnu 2024 na Kutnohorsku, jsou největším nálezem pokladu obdobného typu za poslední století. Předpokládá se, že šlo o žold, který kdosi uložil do země.

Zní to neuvěřitelně, ale i v dnešní době je stále možné narazit na poklady ukryté v zemi stovky let. Jeden z nejnovějších tvoří přibližně 2150 stříbrných denárů, které v dubnu 2024 na poli na Kutnohorsku objevila žena se zájmem o historii, která si přála zůstat v anonymitě. Odborníci mezi mincemi identifikovali ražby tří přemyslovských panovníků, a to prvního českého krále Vratislava II. (1061–1092) a jeho nástupců knížat Břetislava II. (1092–1100) a Bořivoje II. (vládl v letech 1100–1107, podruhé pak v letech 1117–1120).

Přečtěte si také: Českoslovenští legionáři kdysi střežili obrovský ruský poklad. Co se s ním nakonec stalo?

Podle archeologů se jednalo o ve své době ohromný majetek. „Ten objem peněz je tak velký, že musel v oběhu chybět, byla to znatelná díra v rozpočtu. Nebyla to suma dostupná běžnému smrtelníkovi. Za to by se dala pořídit vybavená vesnice nebo poddanské město. Je to tak velký objem peněz, jako když člověk vyhraje miliony ve sportce,“ vysvětlila ředitelka Českého muzea stříbra v Kutné Hoře Lenka Mazačová.

Mince mají za sebou zatím jen omytí a jednoduché čištění. „Rádi bychom je zrentgenovali, abychom viděli jejich hloubkový stav, půjdou určitě na metalurgickou analýzu, abychom viděli, odkud stříbro pochází, odkud se dostalo do Čech a z čeho se mince vyrazily, protože v této době se v Kutné Hoře ještě nerazilo,“ popsala další postup Mazačová.

Mohlo by vás také zajímat: Poklad u Sardinie. Potápěč na dně moře objevil desítky tisíc mincí starých 1 700 let

Nadšenec s detektorem našel zlato Keltů

Středočeští archeologové zároveň představili objev zlatého keltského pokladu v lednu 2024 na Rakovnicku. Odborníkům se zlatých mincí, takzvaných statérů, podařilo na poli dohledat celkem 12 a jejich hodnota je prakticky nevyčíslitelná.

Poklad tvoří soubor unikátních bójských ražeb z konce střední doby laténské. Jejich nálezcem je účastník muzejních přednášek Oldřich Štefek, když se šel projít s detektorem kovů do lesa. Nález hned oznámil archeoložce Kateřině Blažkové z Muzea T. G. M. Rakovník. Pro muzeum představuje nález zlatých mincí už druhý významný objev za poslední roky. Jeho spolupracovníci našli v roce 2020 na Rakovnicku zlatý poklad zdobený kameny, který muzeum nyní do 26. června vystavuje.

Zdroj: ČTK, České muzeum stříbraMuzeum T. G. M. Rakovník

Video, které jste mohli minout: Poklad z říčanského sklepa tvořily mince z doby Karla IV.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom