29. října 2024 10:25
Adam Vala

Největší poklad, co se kdy našel ve Velké Británii, bude konečně k vidění. Nálezci na něm pohádkově zbohatli

Skupina sedmi nadšenců do historie z Velké Británie až do smrti nezapomene na to, co se v roce 2019 odehrálo v oblasti Chew Valley jižně od města Bristol. Při jedné z rutinních expedic do terénu, během které členové skupiny hledali pomocí detektorů kovů pozůstatky života předchozích generací a v lepším případě i civilizací, objevili obrovskou hroudu stříbrných mincí, ze které se následně vyklubal ten nejhodnotnější poklad, jaký kdy kdo v moderní historii na území Velké Británie objevil.

Jak už bylo řečeno, bezmála 2600 mincí z éry Normanů bylo objeveno přibližně 18 kilometrů od jižního okraje Bristolu. Jak popsali zaměstnanci South West Heritage Trust, jedná se o mince z let 1066-1068, které byly pohledem obyvatel dnešní Velké Británie značně turbulentní. Pokud se alespoň trochu vyznáte v historii, byl to právě rok 1066, ve kterém zemřel bezdětný král Eduard Vyznavač a kvůli následnému chaosu a eskalaci již několik let trvající nestabilitě v Anglii dokonal normanský vévoda Vilém I. Dobyvatel své dílo. Díky vítězství v bitvě u Hastingsu a porážce nového krále Harolda II. se stal vládcem země, čímž se můžeme vrátit k hroudě stříbrňáků.

Úkryt v zemi

Podle Amal Khreisheh, kurátorky South West Heritage Trust, se v oblasti Chew Valley rozkládalo panství Gisa, biskupa Walesu, a právě zde měly být mince zakopány s vidinou pozdějšího vyzvednutí.

„Víme, že v roce 1068 lidé z Exeteru podnítili rebelii proti Vilémovi. A právě v té době se synové zemřelého krále Harolda vrátili z irského exilu,“ popisuje dění v té době Khreisheh. Dodává pak podstatnou informaci, že právě v oblasti kolem Bristolu se měla soustředit veškerá síla Haroldových synů a je tak velmi pravděpodobné, že mince patřily jim.

Čtěte také: Výbušný pohřeb slavného vojevůdce: Tělo Viléma Dobyvatele explodovalo, mohli za to mniši

Na své vyzvednutí nakonec čekaly téměř tisíc let, kdy je pomocí detektorů vyhledala zmíněná skupina nadšenců. Důvod, proč na objev nezapomenou, pak nepramení jen z čiré radosti, že našli poklad s historickou hodnotou, ale hlavně proto, že jim bylo v přepočtu vyplaceno téměř 66 milionů korun. To je polovina částky, kterou v podobě nálezného zaplatil South West Heritage Trust s tím, že druhá polovina peněz připadla majiteli pozemku, na kterém se mince nacházely.

I odsud tedy pramení stále platné tvrzení, že tento poklad je tím největším, jaký byl od soukromého nálezce ve Velké Británii zakoupen státní organizací a je pravděpodobné, že druhý podobný se jen tak nenajde. Těžit z toho ale nakonec bude i veřejnost, která se může přijít na mince podívat do Britského muzea v Londýně od listopadu 2024.

Zdroj: CNNSouth West Heritage Trust

Video, které jste mohli minout: Poklad nedozírné ceny vypátrali v Říčanech. Hrnec ve sklepě ukrýval mince z dob Karla IV.

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom