VIDEO: Lidé se 11. září tlačili z Dvojčat ven na schodištích pro dva, nahoru stoupali hasiči s hadicemi

Teroristické útoky 11. září 2001 uvěznily v obou budovách Světového obchodního centra v New Yorku tisíce lidí. Jak se dostali ven?

Ráno 11. září 2001 seděl bankéř Dave Paventi v zasedací místnosti bez oken v 81. poschodí severní věže Světového obchodního centra (WTC), když se v 8:46 stala neobvyklá věc: Celá budova se najednou prohnula na jednu stranu a pak se vrátila zpět. „Měli jsme kanceláře v San Francisku, takže můj mozek automaticky vyhodnotil, že je to zemětřesení a já se začal soukat pod stůl,“ vzpomínal Paventi na kritický okamžik o 20 let později pro deník Charlotte Observer.

Jeho kolegové v kanceláři, z nichž někteří pamatovali už první pokus zničit Dvojčata z roku 1993, měli víc rozumu a začali se hrnout na únikové schodiště. V tu chvíli ještě nikdo netušil, že do 417 metrů vysoké budovy právě narazil unesený Boeing 767 s 92 cestujícími a členy posádky.

Schodiště pro dva

Na schodišti byl minimální provoz, což Paventimu naznačilo, co se děle v horních patrech. Letoun totiž plnou rychlostí narazil do 93. poschodí, tedy o 12 pater výš, než měl kancelář Paventi. Vše se ale mělo brzy změnit.

Schodišťová šachta byla velmi úzká, jen pro dva lidi, takže v 65. patře pohyb zpomalil a téměř zastavil. „Nic jsme neviděli. Bylo děsivé ticho. Udělali jsme pár kroků a zastavili. Dalších pár kroků dolů, a zase stojíte. Takhle to trvalo asi 45 minut,“ vzpomíná na evakuaci v severní věži Paventi. Když byl na 56. poschodí, poslal prostřednictví pageru své ženě zprávu, že je v pořádku.

Paventi a jeho kolegové v každém patře zkoušeli teplotu dveří, jestli nejsou horké od požáru. Přemýšleli také, že najdou jiné schodiště. Ale bylo by to jinde lepší?

Hasiči na pochodu

Na 30. patře se pohyb úplně zastavil. Naproti lidem snažícím se dostat ven po schodišti stoupali hasiči. Vlekli těžké hadice a hromadu výstroje a každého ujišťovali, že cesta dolů je volná.

„Nikdy nezapomenu na jednoho hasiče. Zastavil se, položil hadici na zem, opřel se, aby popadl dech, a řekl: ‚A tohle všechno dělám za 35 tisíc (dolarů) ročně. Pak hadici zvedl a pokračoval nahoru,“ popsal Paventi.

Bankéř a jeho kolegové nakonec sestoupili až do spodních pater, sešli po nehybných eskalátorech a roztříštěnou výlohou se konečně dostali ven. Jen několik minut poté se v 10:28 budova zřítila. Celkem v sutinách obou věží WTC zahynulo 2 606 lidí včetně 353 hasičů. Stejně jako Dave Paventi se z kanceláří podařilo uniknout 15 000 lidí.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom