12. září 2015 06:00

10 zemí, které rozhodně stojí za návštěvu - a (skoro) nikdo to o nich neví!

Kam se vydat? Naše tipy!

Mnoho lidí tráví každý rok dovolenou na stejném místě. Nechceme říct, že je špatné navštívit Chorvatsko, Itálii či Španělsko, ale opravdu nechcete od života víc? Čeká na vás celý svět. Na světě je 196 zemí, a když vynecháme ty, kde právě zuří nějaký konflikt, každá z nich má co nabídnout a čím překvapit zvídavé turisty. A kam tedy zamířit, když je tolik možností? Inspirujte se seznamem, který sestavil časpis Lonely Planet.

Na seznamu najdete zajímavá města, jako například Singapur, který letos v srpnu oslavil 50. let své nezávislosti, takže pokud návštěvu stihnete ještě letos, určitě zažijete nějakou pořádnou oslavu nebo večírek. Ale nemusíte cestovat na druhý konec světa, dva státy, které prý určitě stojí za návštěvu, máme v Evropě, a to Litvu a Srbsko. Ale pojďme se na seznam podívat podrobněji.

Maroko

Proč tuto zemi navštívit? Snoubí se zde naprosto rozdílné kultury, sbíhají se tu evropské, arabské i africké vlivy, čímž tvoří zemi jako žádnou jinou. Ať už navštívíte stánky s potravinami v Marrákeši, budete koukat s otevřenými ústy na islámskou architekturu, jako je mešita Hassana II., nebo se vydáte na cestu přes saharskou poušť, jistě objevíte něco nového a vzrušujícího.

Svatá Lucie

Je to malý ostrovní stát, kde je určitě karibský ráj, který ale nabízí daleko víc možností, než je koupání v nádherně modrém oceánu a povalování na bílých plážích. Nejdřív můžete nakoupit na centrálním trhu v hlavním městě Castries, který je vyhlášený po celém Karibiku, a pak se vydejte na túru do deštného pralesa, či vyzkušejte takzvaný zip line, což je skluz v sedáku na laně, který čítá i několik stovek metrů.

Filipíny

Tento ostrovní stát se rozkládá na více než 7 tisících ostrovech, kde je úžasná příroda a milí lidé. Pro turisty je to levná země, nejdražší položkou je rozhodně letenka. Místní pláže patří mezi nejhezčí na světě. Královnou pláží na Filipínách je dle mnohých White beach na Boracay, která i přes davy turistů kteří tam každoročně míří, stále patří mezi 5 nejhezčích pláží na světě. Filipíny jsou i rájem pro lidi, kteří milují nakupování, v zemi jsou nákupní centra, která patří k největším na světě. Můžete se také vyšplhat na jednu z 37 sopek - například na horu Pinatubo, nebo na nejmenší sopku Filipín horu Taal, která se nachází kousek od Manily. Na Filipínách můžete prozkoumat také nespočet jeskyní, navštívit mnoho vodopádů a jezer.

Srbsko

Po rozdělení Jugoslávie nezbyl na Srbsko žádný přístup ke Středozemnímu moři, ale přesto země stojí za návštěvu. Srbové jsou milý, i když uzavřený národ. Pobyt v zemi je levný, protože na rozdíl od mnoha svých sousedů není Srbsko součástí eurozóny a neužívá euro jako svou.

Srbsko má za sebou bohatou historii, protože leželo v cestě například osmanským Turkům, kteří táhli na Evropu. Na připomínky dějin narazíte snad všude, ty mrazivé ale hledejte například u města Niš, které je jedním z nejstarších balkánských měst. Stojí zde mnoho historických staveb rozličných stylů, ale nejznámější je určitě Ćele Kula (Věž z lebek), postavená Turky z lebek srbských bojovníků, zabitých v 19. století při srbském povstání proti Osmanské říši.

Konžská republika

Návštěvu Konga nelze úplně doporučit. České ministerstvo zahraničí sice před návštěvou této země nevaruje, ale například Američané ano. Takže pokud se sem vypravíte, nezapomínejte na základní bezpečnostní pravidla. I přes riziko totiž Kongo stojí za návštěvu – můžete pozorovat gorily v Národním parku d'Odzala či se dozvědět se mnoho o historii země i celého kontinentu v Národním muzeu Kongo v hlavním městě v Brazzaville. Za návštěvu rozhodně stojí také výlet ke kaňonu Diosso Gorge, také nazvanému jako Velký kaňon Konga. Na dně rokle je deštný prales, nad nímž se tyčí růžovočervené hřebeny až do výšky 50 metrů.

Irsko

Je to krásná země. Ale hlavně je to místo, kde vymysleli pití whisky, takže by se sem měl vypravit alespoň jednou za život každý její milovník. Pravé irské hospůdky mají své historické kouzlo, jen se v nich už téměř deset let nesmí kouřit. Až vás omrzí posedávání u drinku, vyjeďte si do Národního parku Killarney, kde najdete překrásná jezera, řeky a vodopády. Navštivte město Kilkenny, kde najdete krásný kamenný středověký hrad a gotickou katedrálu St. Canice´s Cathedral. Nebo se zajeďte podívat na Giants Causeway (Obrův chodník), kde sopečná erupce vytvořila okolo 40 tisíc sloupců přírodního čediče. Tento přírodní úkaz byl zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO a byl prohlášen národní přírodní rezervací.

Nikaragua

Tato africká země je pro turisty velkým lákadlem, protože je chudá a tedy levná. Přestože zde turisté možná nenajdou plný komfort, určitě stojí za návštěvu. Je to totiž země plná aktivních sopek, starých španělských měst, příjemných pláží. Na jejím území se také anchází největší sladkovodní jezero ve Střední Americe. V Lago de Nicaragua je na 400 ostrůvků a žije zde i jediný sladkovodní druh žraloka na celém světě.

Litva

Milovníci historických památek by měli zamířit na dovolenou do Litvy, kde je mnoho církevních památe, významných architektonických budov i významná historická místa. Kromě památek láká turisty do Litvy také překrásná příroda, kterou krásně projedete na kole. Hlavní město Vilnius se může pochlubit asi 40 kostely a mnoha muzei. Centrem města je Katedrální náměstí se slavnou katedrálou a kaplí sv. Kazimíra, který je patronem celé Litvy. Nad tímto náměstím se tyčí vrch Gediminas s hradem, Vilniuským hradním muzeem a Muzeem Dolního hradu. Druhým největším litevským městem je Kaunas, kde můžete ruiny hradu ze 13. století, radnici, které se říká „bílá labuť“, nebo Perkunasův dům. Z církevních památek stojí za zmínku bazilika sv. Petra a Pavla.

Namibie

Namibie – zní to zvláštně, exoticky, že? Je to daleko, protože země se nachází až na jihu Afriky, ale stojí za to tu cestu podniknout. V Namibii najdeme zejména velká zvířata jako slony, buvoly, nosorožce, gepardy, žirafy, lvy, antilopy, hodně těchto druhů žije v národní parku Etosha, který se mimo jiné pyšní i solnou pánví, jež je tak velká, že je vidět až vesmíru. Krásné písečné duny jsou na Pobřeží koster ležícím na severozápadě Namibie. Lodě, které plují podél pobřeží koster, musí čelit velmi zrádným proudům a mnoho námořníků zde přišlo o své životy. Podobně jsou na tom i piloti. Nenechte si ujít též návštěvu Namibské pouště, podle které země získala jméno.

Singapur

Městký stát Singapur je plný krásných koloniálních staveb, jako je například budova Nejvyššího soudu a radnice, Raffles hotel, bývalý ústav sv. Josefa kde nyní sídlí Singapurské muzeum umění a další. K nejmalebnějším částem Singapuru patří i čtvrť Chinatown, kde jsou uličky jen pět stop široké. I Indie má zde své zastoupení – pro čtvrť Little India je charakteristická vůně koření a pestrá paleta barev. Okolí Orchard Road je zónou velkých hotelů a rušných obchodních center, kde také dosud žije bohatá singapurská šlechta. Dalšími zajímavostmi je Prezidentský palác Istana, který je o určitých svátcích přístupný veřejnosti a hinduistický chrám Chettiar. V Singapuru je nesčetné množství krásných parků a zahrad a určitě stojí za to navštívit místní zoo.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom