Smrt princezny Diany vedla k celé řadě konspiračních teorií. Kdo všechno ji měl zabít?

Kdyby se nejednalo o princeznu Dianu, byla by nehoda vyšetřovaná jako obyčejná bouračka. Smrt milované Lady Di však v řadách konspirátorů vytváří řadu teorií o skutečné příčině jejího skonu.

Shrňme si fakta bez spekulací a mýtů. Před půlnocí 30. srpna 1997 odjela princezna Diana, Dodi Al-Fayed, osobní strážce a řidič z pařížského hotelu Ritz. Krátce po půlnoci v neděli 31. srpna vjelo auto do tunelu poblíž Place de l´Alma rychlostí nejméně 95 km/hod, čímž řidič Henri Paul překročil nejvyšší povolenou rychlost. Auto sledovali bulvární novináři, před kterými se dvojice (plus řidič a osobní strážce) snažila uniknout.

Mercedes W140 model S280 narazil v plné rychlosti do zdi na pravé straně, odrazil se a čelně narazil do třináctého z pilířů, který podpíral střechu tunelu. Dodi Al-Fayed, řidič Henri Paul byli mrtví na místě, osobní strážce Trevor Rees-Jones nehodu přežil a princezna Diana skonala po převozu do nemocnice na rozsáhlá vnitřní poranění. Normálně by se jednalo o nehodu, kdy řidič jel nezodpovědně rychle a nezvládl řízení. Bulvár se snažil získat snímky Diany a Al-Fayeda, kteří byli považováni za milence, s cílem zvýšit prodejnost svých listů. Téměř okamžitě po nehodě a Dianině smrti se rozjela smršť spekulací a konspiračních teorií s cílem uvést její smrt na pravou míru a dodat ty „správné“ souvislosti.

Fingovaná smrt

Tato snad nejbizarnější teorie tvrdí, že se Diana znechucená zájmem médií rozhodla „nahrát“ vlastní smrt, aby mohla zmizet do ústraní klidného života. Jenže situace dopadla poněkud jinak. Hlavní slabinou této teorie je, že princeznina podoba byla natolik známá, že by se v rámci Britských ostrovů schovala jen velmi těžko.

Spiknutí

V rámci konspirací asi nejčastější používané slovo. Podle této teorie se lady Diana stala ohrožením národní bezpečnosti, a tak se ji tajné služby rozhodly odstranit. Jedním z argumentů byla právě její oblíbenost u „obyčejných“ lidí – prý by jí mohla využít a postavit se jako aristokratka do čela lidového povstání. Tajné služby Velké Británie jsou sice podezřelé z odposlechu Dianiných telefonů, ale mezi odposlechem a vraždou je přece jen velký rozdíl.

Dianina smrt byly vedlejší škody

Podle této teorie nešlo o to zbavit svět princezny Diany, ale Dodiho Al Fayeda, jenž by se v roli milence mohl dostávat k velmi citlivým materiálům. Navíc se nejednalo o britského občana, což míru rizika úniku k jiným mocnostem jen zvyšovalo. Diana tak podle této teorie byla jen sekundární obětí.

Odstraňte cizí krev

Spekulovalo se o Dianině těhotenství, které rozbor krve vyvrátil. Možný porod „nešlechtického“ potomka by mohl „rozmělnit“ britskou královskou linii. V této i předchozí konspirační teorii se hojně operovalo s egyptským Fayedovým občanstvím.

Za vším je zbrojařská lobby

Jedna z velmi úspěšných akcí princezny Diany bylo její tažení proti pozemním minám. Tento typ zbraně je využíván všemi armádami světa, takže vulgárně řečeno, „miny jdou na odbyt“. Pokud by se jí podařilo prosadit snížení zbrojní výroby a ne jen některý další z „výnosů“ miny zakazující, mohlo by to některé konkrétní výrobce zásadním způsobem poškodit.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom