30. listopadu 2022 06:00

Záhada tří visících mumií má vysvětlení. Experti odhalili, proč byli vojáci zamrzlí hlavou dolů

Tajemství v ledu (1) - Zmrzlá armáda

V srpnu 2004 narazila rutinní expedice v oblasti hory San Matteo v italském Trentinu na děsivou scenérii. Tři zmrzlá a dokonale mumifikovaná těla zde visela v útrobách ledovce v nepřirozených polohách hlavou dolů. Okamžitě vyvstala otázka, zda je tam někdo zavěsil záměrně nebo zda šlo o nějaký druh mučení. Anebo snad... o hromadnou sebevraždu?

Podrobnější průzkum odhalil, že mumie mají na sobě pozůstatky rakouských uniforem z první světové války. To znamenalo, že na místě nálezu visela zalitá v ledu téměř 100 let.

Horská válka

Hrůzný nález tak dokumentoval útrapy takzvané horské války, již mezi sebou vedly Itálie a Rakousko-Uhersko. Itálie byla na začátku první světové války součástí Trojspolku a tedy spojencem Rakouska-Uherska a Německa. V dubnu 1915 ale přešla na stranu dohodových mocností, tedy Ruska, Francie a Velké Británie, a vyhlásila Vídni válku.

Boje se rozhořely na 650 km dlouhé frontě, která většinou procházela Alpami. Vojáci obou stran se zde potýkali s hroznými bojovými podmínkami, když čelili vysoké nadmořské výšce, sněhovým vánicím, omrzlinám a lavinám. Odhaduje se, že nepřízeň počasí zabila do listopadu 1918 na obou stranách nejméně 60 000 mužů, celkem jich tu však za tři roky trvání konfliktu padlo kolem milionu.

Záhada zavěšených mumií

Tři vojáci objevení v ledu zemřeli v bitvě 3. září 1918 nejspíš po zásahu dělostřeleckým granátem. Střetnutí tehdy vyhráli Rakušané, ztratili v něm ale 11 vojáků. Muži měli na sobě kompletní uniformy včetně opasků a čapek, u pasu pak zavěšené plynové masky. Odborníci však ani po ohledání mumií nebyli s to vysvětlit, proč se těla ocitla v tak nepřirozené pozici.

Odpověď se nakonec podle dokumentu Tajemství v ledu, který můžete vidět v neděli večer na Prima ZOOM, podařilo najít na sousední hoře Punta Linke. Rok po nalezení těl se jejich objevitel, horský vůdce a historik Maurizio Vincenzi, znovu dostal na titulní stránky místního tisku. Na Punta Linte totiž objevil chatu pohřbenou v ledu podobně jako mumie vojáků na protějším svahu. Průzkumníkům se podařilo odkrýt vchod a vstoupit do chaty.

Lanovka přes údolí

K překvapení všech se za chatou nacházel ve skále 90 metrů dlouhý tunel. Jednalo se o pozůstatky lanovky spojující údolí Peio a frontu vysoko v horách. Zásoby a zbraně putovaly nahoru tunelem a dál jednoduchou lanovkou pokračovaly na 1 200 metrů vzdálený druhý konec údolí. Pohybovalo se zde tedy mnoho vojáků, kteří pomáhali se zásobami nebo s raněnými. Objev lanovky vysvětloval, kde se na svazích hory vzali mrtví vojáci, stále však chyběla odpověď na otázku, proč těla visela hlavou dolů.

Definitivní vysvětlení přinesli až glaciologové. Podle nich ledovce neodtávají shora dolů, ale rovnoměrně ze všech stran, tedy i z boku. Tři muži zabití granátem byli pohřbeni přímo na místě bitvy a postupně se stali součástí ledovce. Při jeho tání se z něj ven nejprve dostaly hlavy a horní část trupu zabitých vojáků, zatímco nohy byly stále uvězněny v ledu. Proto se těla našla v tak podivné poloze.

Objevy zmrzlých těl vojáků z první světové války jsou kvůli tajícímu ledu v Alpách stále častější. V Trentinu je možné nalézt každé léto těla obětí dávného konfliktu. Problémem jsou však sběratelé vojenských artefaktů, kteří se často nejdřív zmocní všech vojenských i osobních předmětů vojáků, než zavolají policii nebo horskou službu.

ZDROJ: Mail Online

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom