Záhadná Thorova studna údajně vysává Pacifik. Jak vznikl fascinující úkaz, který může zabíjet?

Fascinující útvar dostal jméno podle pověsti, v níž figuruje slavné Thorovo kladivo. Vědci ale jeho původ vysvětlují úplně jinak. Opravdu přes něj odtéká Pacifik?

Podle místní legendy tuhle obrovskou, tři metry širokou jámu na pobřeží amerického Oregonu způsobil norský bůh hromu Thor svým kladivem. Místní dobře vědí, že se k ní mohou přiblížit jen v době odlivu, kdy její obsah téměř nevinně probublává a pění hluboko pod okrajem.

Během přílivu se z ní stává nevyzpytatelná, smrtící past, které je moudřejší se vyhnout. Vlny, které z ní mnohdy nečekaně doslova explodují až do výšky šesti metrů, s sebou do hlubiny dokážou bez problémů stáhnout i dospělého člověka. Před několika lety takhle málem přišel o život neopatrný fotograf. Zatím však naštěstí nikoho život nestála.

Nic nadpřirozeného

Není divu, že se o této zdánlivě bezedné jámě traduje, že vysává Pacifik jako odtok z vany. Místy to tak skutečně vypadá. Její zvláštní podoba má ale jednoduché vědecké vysvětlení. Jde totiž o asi šest metrů hlubokou podmořskou jeskyni, jíž se během let propadl strop. Fascinující podívanou, která dala vzniknout mýtům a legendám, tak má na svědomí obyčejná fyzika.

Zdroj: The Oregon Life

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom