Roswellský incident oživil mnoho konspiračních teorií. Co se ale doopravdy stalo?

Dne 8. července 1947 se poblíž města Roswell v Novém Mexiku stala událost, která dodnes nedává mnoha lidem spát. Takzvaný roswellský incident je pravděpodobně nejznámější událost, kdy lidé věřili, že na naší Zemi přistáli mimozemšťané.

Vše začalo v létě roku 1947, na počátku studené války, kdy americké armádní letectvo rozeslalo zprávu do tisku o havarovaném „létajícím disku“. Toho si měl podle svědectví všimnout místní farmář William Brazel, který na svém ranči, asi 127 kilometrů od města Roswell v Novém Mexiku, uslyšel velký výbuch. Trosky roztříštěného objektu nalezl druhý den ráno a informoval o nich šerifa. Následně byl Brazel oficiálně na několik dní zatčen a bylo mu řečeno, že s ohledem na bezpečnost státu musí udržet mlčení.

Oblak tajemna

Během několika příštích hodin letecká základna Roswell posbírala všechny roztříštěné důkazní materiály a pozměnila vydanou tiskovou zprávu. Podle všeho se nikdy nejednalo o létající talíř, nýbrž o meteorologický balón. V roce 2011 však investigativní novinářka Annie Jacobsenová vydala knihu Oblast 51: Necenzurovaná historie přísně tajné americké vojenské základny, v níž zavrhuje nejen oficiální prohlášení americké vlády, ale i přítomnost mimozemšťanů na Zemi.

Letoun se zmutovanými dětmi?

V publikaci je naznačeno, že sovětský vůdce J. V. Stalin naverboval německého důstojníka SS a lékaře za druhé světové války Josefa Mengeleho, aby geneticky vytvořil „groteskní dětské letce“ pilotující stroj, který měl ztroskotat v Americe. Oním strojem mělo být německé samokřídlo Horten 229, jehož plány i prototyp Sověti na konci války ukořistili. Podle Jacobsenové chtěl Stalin způsobit v USA stejnou davovou a mediální hysterii, jako se povedlo Orsonu Wellesovi v roce 1938 při rozhlasovém čtení adaptace knihy Válka světů.

Ať už je pravda kdekoli, je jasné, že roswellský incident budí i po letech velký zájem i emoce – jak ostatně dokazuje nový díl dokumentární série Neobjasněné případy NASA, který na Prima ZOOM poběží v pondělí ve 21:30. V kauze existuje nespočet otazníků, které nemají logické vysvětlení ani jasné odpovědi. Jednu věc však americké letectvo potvrdilo. V roce 1994 se přiznalo, že trosky nalezené na ranči byly ve skutečnosti z amerického špionážního balónu, který monitoroval předpokládané jaderné testy Sovětského svazu. O tom, zdali je to pravda, se však můžeme jen dohadovat.

Tamara Fränzlová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom