25. listopadu 2020 15:00

Záhadný obří monolit objevený v Utahu připomíná film 2001: Vesmírná odysea

Kovový útvar nalezený v poušti jako by vypadl z Kubrickovy legendární sci-fi klasiky 2001: Vesmírná odysea.

Doslova smršť spekulací vyvolal objev 3,6 metru vysokého kovového monolitu v odlehlé oblasti na jihu amerického Utahu. Monolit poprvé v polovině listopadu zaregistrovala posádka vrtulníku, která v oblasti prováděla pravidelné sčítání ovcí tlustorohých. Okamžitě po zveřejnění objevu ho začali lidé srovnávat s monolitem použitým ve filmu Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírná odysea z roku 1968 a došlo pochopitelně i na mimozemšťany.

Pilot vrtulníku Bret Hutchings, který monolit zahlédl jako první, ho nejprve považoval za dílo nějakého umělce. „Předpokládám, že je to nějaký umělec nové vlny nebo něco takového, případně někdo, kdo byl velkým fanouškem filmu 2001: Vesmírná odysea,“ řekl Hutchings místní televizní stanici KSLTV.

Pokud by to skutečně mělo být umělecké dílo, přicházel by v úvahu minimalistický sochař John McCracken, který zemřel v roce 2011. Jenže odborníci se na tom nemohou shodnout.

Přesné umístění monolitu je tajné

I kdyby tomu tak bylo, je ve Spojených státech zakázáno bez příslušného povolení instalovat umělecká díla na půdě spravované federální vládou. Podle Bezpečnostní rady (DPS) státu Utah to platí „bez ohledu na to, ze které jste planety“.

Ta mimochodem přesné místo, kde se monolit nachází, tají. Obává se totiž, že by se k němu snažili dostat nejrůznější nadšenci bez řádné výbavy, které by pak museli záchranáři složitě dostávat zpět do civilizace.

Na detailních záběrech snímků monolitu si uživatelé platformy Reddit všimli rýh u jeho základny, což přisuzují použití pily na kámen. Monolit má být navíc spojen z několika kusů pomocí šroubů. Ať je to jak chce, má pro nás rok 2020 zřejmě další překvapení...

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom