VIDEO: Queensland, to jsou cukr, rodeo a diamanty – 1700 kilometrů vlakem zvládnete na Primě PLAY

Legendární trať z Brisbane do Cairns si můžete projet v dokumentu Vlakem napříč Austrálií na Primě PLAY.

Sunlander, legenda australských dálkových vlaků spojující dvoumilionové hlavní město Queenslandu Brisbane s malým přístavem Cairns (150 000 obyvatel), už sice od roku 2014 nejezdí, to ale neznamená, že tato trať nestojí za projetí. Jejích 1681 kilometrů kopíruje subtropické a tropické pobřeží východní Austrálie, přičemž projíždí rozlehlými plantážemi cukrové třtiny, banánovníků a ananasů. Legendární trať si můžete projet v dokumentu Vlakem napříč Austrálií na Primě PLAY.

Kdyby byl Queensland nezávislým státem, byl by 17. největší na světě. Nejsevernější část trati do správního střediska severního Queenslandu, přístavu Cairns, byla uvedena do provozu v roce 1924. Sunlander na trati mezi Brisbane a Cairns začal jezdit v roce 1953, naposledy jel 31. prosince 2014. Nahradil ho modernizovaný vlak Spirit of Queensland, který má mimo jiné místo 9 vagonů rovnou 12, pochopitelně včetně lůžkových.

Cukr, rodeo a diamanty

Takže vyrážíme. Kousek od Brisbane vlak míjí spektakulární skupinu 11 vyhaslých sopek pohoří Glass House Mountains. Vrcholky nejsou vysoké (nejvyšší má 556 metrů nad mořem), ale velmi strmé.

Významnou zastávkou na trati je po 400 kilometrech Bundaberg (71 tisíc obyvatel) – město žijící z cukrovarnického průmyslu. Jeho domovem je ale také známý bundaberský rum. O dalších 300 kilometrů dál vlak staví v místním hlavním městě hovězího – Rockhamptonu (62 tisíc obyvatel). V městečku Comet (233 obyvatel) 230 kilometrů západně od něj se pravidelně koná jedna z největších australských rodeo show, na nichž se mimo jiné volí Miss Rodeo Australia.

Cesta pokračuje. O dalších 300 kilometrů dál západně po trati se přiblížíte k diamantovým polím. Zastávka se jmenuje Anaki a žije tu asi 600 obyvatel. První safír tady v roce 1935 našel jeden chlapec. Jeho otec ho považoval za bezcenný kámen a použil ho jako dveřní zarážku. Po deseti letech se ukázalo, že dveřní zarážka je nejkvalitnější safír, jaký kdy byl nalezen. Hvězda Queenslandu má dnes cenu 88 milionů dolarů.

Vítejte v tropech

Dál na sever se klima otepluje – vlak míří do tropického pásma. Tady se pěstuje především mango, přesněji řečeno velké množství z jeho 400 odrůd. Trať překonává řeku Burdekin, která se zde po 680 kilometrech vlévá do moře. Místní most přes ústí řeky záplavy každoročně strhávaly, dokud zde nepostavili a v roce 1957 slavnostně neotevřeli nový 1097 metrů dlouhý Burdekinský most ze železobetonu.

Cesta končí v tropickém ráji, městě Cairns. Odsud se můžete vrátit buď letadlem, anebo můžete pokračovat po další supertrati, tentokrát ale jen do 37 kilometrů vzdálené Kurandy. Cestou na vás čeká excelentní výhled na tropický prales a vodopády.

Legendární trať z Brisbane do Cairns si můžete projet v dokumentu Vlakem napříč Austrálií na Primě PLAY.

(mih)

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom