Našli jsme mimozemský život ve vesmíru? Vědci představili zatím nejsilnější důkaz
Tým z Cambridgeské univerzity přinesl patrně nejpřesvědčivější důkaz existence života mimo Zemi. Našel ho v atmosféře planety K2-18b díky vesmírnému dalekohledu Jamese Webba a konkrétně jde o chemické sloučeniny, které u nás vznikají výhradně činností jednoduchých organismů.
„Je to zatím nejsilnější důkaz, že tam venku možná existuje život,“ uvedl vedoucí výzkumu Nikku Madhusudhan z Institutu astronomie v Cambridge. Dodal pak, že náznaky budou moci v horizontu jednoho až dvou let definitivně potvrdit a tím ukončit éru, ve které mluvíme o mimozemském životě jen v úrovni teorie, byť s celkově velkou pravděpodobností.
Analýza dalekohledem
Pokud byste se ptali, jak probíhala analýza atmosféry planety K2-18b - která je, mimochodem, vzdálená přibližně 1,13 bilionu kilometrů – už to samotné může být v očích laika naprostá magie. Díky obrovské citlivosti dalekohledu Jamese Webba zkoumají vědci atmosféru podle světla, které skrze ni prochází, a právě tímto způsobem zachytili chemický podpis dvou molekul.
Jde o dimethylsulfid a dimethyldisulfid, což jsou plyny, které na Zemi produkuje mořský plankton a bakterie. Badatele navíc nešokovala jen samotná přítomnost těchto molekul, ale především jejich množství. „Podle našich odhadů je koncentrace tohoto plynu v atmosféře K2-18b asi tisíckrát vyšší než na Zemi,“ řekl profesor Madhusudhan. A to by za předpokladu, že je souvislost těchto plynů s existencí života skutečná, vzdálená planeta by skutečně žila. „Pokud skutečně potvrdíme existenci života na této planetě, bude to znamenat, že je život v galaxii běžný,“ dodal pak vedoucí studie.
Čtěte také: Jak najdeme život ve vesmíru? Fascinující nová metoda otevírá dveře do budoucnosti
Může to být pravda?
Zůstává ale samozřejmě opatrný a potvrzuje, že výsledky práce zveřejněné v odborném časopise The Astrophysical Journal Letters ještě nesplňují všechna vědecká kritéria pro oficiální potvrzení. V tuto chvíli tedy nejde o náhodu, pravděpodobnost správnosti měření i úvahy je 99,7 procent, ale výsledky se musí dostat ještě na vyšší, konkrétně 99,99procentní úroveň, aby je bylo možné považovat za pravdivé.
Podle vyjádření profesorky Catherine Heymans z Edinburghské univerzity pro BBC je také nutné vzít v potaz, že procesy na jiné planetě nemusí odpovídat procesům na té naší. Takže zatímco tyto molekuly jsou produkovány na Zemi mikroorganismy v oceánu, nikdo si v tuto chvíli nemůže být jistý, zda na cizí planetě nedochází například k nějakému neznámému geologickému procesu, který tyto molekuly rovněž vytváří. I to je ale součást vědecké práce a současně motivace dozvědět se víc.
Zdroj: University of Cambridge, BBC
Video, které jste mohli minout: Spatřuje krásu tam, kde jiní vidí odpad. Fotograf přetváří rezavá dna sudů v umění