Kolem Země letí krásná zelená kometa. Můžete ji pozorovat i vy, sepsali jsme přesný návod
Není úplně běžné, aby nově objevená kometa v řádu dnů skokově zvýšila svou jasnost tak, že je vidět s pomocí běžného dalekohledu nebo jednoduchého teleskopu.
Komety jsou poslové z oblastí ležících za hranicemi Sluneční soustavy, a nejinak tomu je i v případě nově objevené komety s označením C/2025 F2 (SWAN). Astronomové ji na snímcích z přístroje SWAN na vesmírné observatoři SOHO identifikovali na přelomu března a dubna 2025.
Přečtěte si také: Šance, že asteroid 2024 YR4 v roce 2032 zasáhne Zemi, se právě zdvojnásobila
To ještě návštěvník z vesmíru vykazoval jasnost mezi 10. a 11. mag a současně byl potvrzen i rychlý vlastní pohyb objektu. „Dne 3. dubna 2025 bylo navíc zaregistrováno skokové zvýšení jasu komety. Jasnost řada pozorovatelů udávala kolem 9,5 mag. Začalo se hovořit o přítomnosti komy s úhlovým průměrem mezi 2 až 3,5 úhlovými minutami. Současně se objevila také první hlášení o přítomnosti ohonu o délce 10 až 30 obloukových minut,“ shrnul první informace o nové kometě astronom Karel Halíř, ředitel Hvězdárny v Rokycanech a Plzni. Kometa podle něj neustále zvyšuje aktivitu, což prozrazuje její iontový ohon i koma.
Hledejte Andromedu
C/2025 F2 (SWAN) míří ke Slunci, od něhož bude 1. května 2025 zhruba 49,8 milionu km daleko, a bude se tak pohybovat těsně uvnitř průměrné oběžné dráhy planety Merkur. Podle Halíře hovoří optimistické předpoklady o tom, že by mohla mít v té době jasnost až 4,5 magnitudy, přičemž magnituda 6 je považována za hraniční hodnotu rozeznatelnou na obloze pouhým okem (čím nižší číslo, tím je relativní hvězdná velikost vyšší). Takto kometu před polovinou dubna zachytil na 51° severní šířky, tedy zhruba na úrovni Drážďan, kanadský astrofotograf Alan Dyer:
Here is the new comet, C/2025 F2 (SWAN), discovered only late last month and now appearing — barely! — in the pre-dawn sky. This is a telephoto lens image from home (latitude 51º N) on the morning of April 11, with the comet as a tiny and dim green dot in the Square of Pegasus. pic.twitter.com/CDDNYvPYZI
— Alan Dyer (@amazingskyguy) April 11, 2025
Mohlo by vás také zajímat: Další kometa uchvátila svět, Čecha ocenila i NASA. Fotografy štvou Muskovy „vláčky“
K pozorování komety si musíte přivstat. Nejlépe je vidět kolem 5. hodiny ráno, tedy těsně před východem Slunce. Dívejte se přibližně na východoseverovýchod na okraj velkého Pegasova čtverce, který tvoří tři hlavní hvězdy souhvězdí Pegas (Markab, Scheat a Algenib) a Alpheratz ze souhvězdí Andromedy. Zeleně světélkující kometa C/2025 F2 (SWAN) bude v azimutu kolem 60° asi 15° nad obzorem jen kousek od Alpheratzu. S tím, jak bude Slunce vycházet čím dál dřív, se budou podmínky pro pozorování komety zhoršovat.
Zdroj: Hvězdárna v Rokycanech a Plzni, Smithsonian Magazine
Video, které jste mohli minout: OBRAZEM: Úchvatná kometa na obloze. Tak svítila nad Hradem, zachytili ji i amatéři