Šance, že asteroid 2024 YR4 v roce 2032 zasáhne Zemi, se právě zdvojnásobila
Na konci roku 2024 byl objeven asteroid, který by se mohl za osm let střetnout se Zemí. Je označován jako 2024 YR4 a se svým průměrem kolem 100 metrů je potenciální lokální hrozbou v souvislosti s tím, kam přesně by dopadl. Původně bylo riziko srážky s naší planetou stanoveno na 1,2 procenta, nově však astronomové pravděpodobnost zvýšili, a to na 2,3 procenta.
Pokud se ptáte, zda je na místě panika, můžeme vás hned v úvodu ubezpečit, že nikoliv. Astronomové podle vyjádření pro portál Space.com očekávají, že po dalším pozorování se bude šance na srážku se Zemí postupně snižovat až k nule. Nově objevené objekty pohybující se v blízkosti naší planety totiž bývají malé a tmavé, což na začátku významně ztěžuje jejich sledování. Proto do prvních výpočtů vždy vstupuje vysoká míra nejistoty a odhady se zpravidla postupně zpřesňují.
Planetární obrana v pohotovosti
Klíčovým prvkem pozorování je stanovení tzv. rizikového koridoru, který určuje prostor, v němž se asteroid pohybuje. Zpočátku může tento koridor pokrývat miliony kilometrů, ale s dalšími pozorováními se jeho velikost zmenšuje a pravděpodobnost dopadu klesá. Nová pozorování se také zaměřila na zpřesnění odhadu velikosti asteroidu s tím, že by měl být o něco menší, než se původně předpokládalo. Jeho průměr se pohybuje mezi 40 a 90 metry, i přesto však zůstává dostatečně velký na to, aby aktivoval globální obranné mechanismy.
Mezinárodní síť pro varování před asteroidy vedená agenturou NASA a Poradní skupina pro plánování kosmických misí při Evropské kosmické agentuře pečlivě monitorují situaci. První zmiňovaná skupina koordinuje mezinárodní organizace za účelem lepšího zmapování asteroidu a vyhodnocení rizika jeho dopadu. Evropská kosmická agentura se pak zabývá možnými opatřeními k odvrácení hrozby a poskytuje OSN doporučení pro případ, že by riziko vzrostlo.
Čtěte také: Pokud by k Zemi letěl velký asteroid, NASA spustí plán o pěti krocích
V krajním případě by mohlo dojít k nasazení kinetického impaktoru, podobně jako při úspěšné misi NASA DART. Připomínáme, že tato sonda změnila dráhu malého měsíce planetky Didymos a jako vedlejší efekt pravděpodobně vytvořila první lidmi způsobený meteorický roj. Jestli se něco takového zopakuje i u nově objeveného asteroidu, je ale v tuto chvíli prozatím otázkou času. Do roku 2032 má lidstvo čas vše řádně prozkoumat a případně se dále asteroidem nezabývat, pokud vyjde najevo, že skutečně není na kolizní dráze s naší planetou.
Video, které jste mohli minout: Apollo 11 přistálo s palivem na 20 sekund, záznam letu je plný adrenalinu