8. listopadu 2022 11:00

Unikátní podívaná: Sledujte úplné zatmění Měsíce a úplněk zároveň

Listopadový úplněk nastává 8. listopadu 2022 ve 12:02 SEČ, intenzivní světlo prozařující noční oblohu bude ale trvat ještě několik dnů.

Kouzlo intenzivního úplňku ještě zesiluje úplné zatmění Měsíce, které nastává ve stejnou dobu. Z našeho území ale tentokrát zatmění Měsíce není pozorovatelné. Viditelné je jen z východní Asie, Austrálie, tichomořských ostrovů a Severní Ameriky. Interaktivní globus zobrazující, odkud přesně můžete zatmění pozorovat, najdete na serveru Time and Date.

Úplné zatmění Měsíce začíná v 11:16 SEČ a končí v 11:41 SEČ. Částečné zatmění ale potrvá až do 13:49 SEČ. Jak ho vidí pozorovatelé z druhé strany zeměkoule, se můžete podívat on-line zde:

Aplikace mimochodem umožňuje prověřit si viditelnost všech nadcházejících zatmění Slunce a Měsíce až do roku 2089. Nejbližší další výrazné polostínové zatmění Měsíce například budeme v České republice pozorovat 5.-6. května 2023.

Úplné a polostínové zatmění Měsíce

Při úplném zatmění je celý Měsíc zcela zastíněn Zemí, při polostínovém zatmění Měsíc prochází zemským stínem a žádná jeho část tedy není Zemí přímo zastíněna. Měsíc se při tomto typu zatmění jeví lehce „zakouřeně“ a hypotetičtí pozorovatelé na jeho povrchu by viděli částečné zatmění Slunce.

ZDROJ: EarthSky

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora
Sdílejte článek
Štítky úplněk Měsíc Česko Zatmění Měsíce

Populární filmy na Prima Zoom