UFO natočené nad Čínou řeší statisíce lidí. Astronomové však nabízejí jednoduché vysvětlení
Začátek roku se pro mnoho obyvatel Číny nesl v poměrně divokém duchu. Na tamější sociální sítí Weibo, která platí za největší v zemi, se začaly objevovat stovky tisíc příspěvků o UFO pozorovaném nejprve nad hlavním městem a později také nad okolními městy a přilehlých regionech.
Lidé popisovali létající objekt jako mlžnou světelnou kouli a postupně zpřesňovali popis jako tři světelné zdroje seřazené do rovnostranného trojúhelníku. Koule se rovněž velmi rychle a neslyšně pohybovala, aby však znenadání zcela zmizela z oblohy, což pozorující zmátlo ještě víc.
Mohlo by vás zajímat: Muskova loď Starship letěla čtyři minuty, potom explodovala. Přesto všichni tleskali
Souběžně s tím se ihned začalo živě spekulovat, o co přesně šlo – zda už mimozemšťané klepou na dvorek Země a zda se má lidstvo obávat inteligentní hrozby z vesmíru. Vskutku, fotografie a videa působí znepokojivě a rozhodně nemají na první pohled jednoznačné vysvětlení. Faktem ovšem je, že to, co Číňané pozorovali nad svými hlavami, byla pravděpodobně raketa SpaceX, resp. zbytek paliva vypuštěný během jejího startu o den dříve.
🇨🇳 Residents in Beijing spotted a UFO - As reported by the South China Morning Post
— 💭 think tank (@528vibes) January 17, 2024
(#UFOTwitter #UFO #UFOs #UFOSightings #UAPTwitter) pic.twitter.com/sJBDgCAPar
S touto teorií přišel vědec z Astronomického technologického centra na univerzitě v Pekingu Wang Čuo-siao ve svém vyjádření pro South China Morning Post. Jeho tvrzení odpovídají tzv. „soumrakovému jevu“, který vzniká, když nespálené částice pohonných látek a vody, které zůstaly v parní stopě nosné rakety, zkondenzují, zmrznou a poté expandují v méně hustých horních vrstvách atmosféry. „Kruhový tvar se pravděpodobně vytvořil díky rotaci rakety a uvolňování nepotřebného paliva, aby se raketa dostala na oběžnou dráhu,“ vysvětlil Čuo-siao.
K tématu: Nové záběry UFO? Nad americkou základnou měla proletět záhadná „medúza“, měnila směr i barvu
Teorii s „americkou“ raketou pak vyslovil také astronom z pekingského planetaria a připomněl podobné pozorování 13. září 2023, o němž se později zjistilo, že souvisí právě s podobným mrakem vzniklým rovněž při startu SpaceX. A o rok dříve něco podobného pozorovali také obyvatelé Nového Zélandu, aby se opět prokázalo, že zářící modrý vír vytvořila raketa Falcon 9 několikrát zmíněné společnosti SpaceX. Takže, alespoň prozatím, zachovejte klid.
Zdroj: Daily Mail, South China Morning Post, Think Tank - X