6. května 2020 19:00

Tom Cruise poletí do vesmíru? Jeho nový akční film se bude natáčet na Mezinárodní vesmírné stanici

Tom Cruise chystá ve spolupráci s NASA a společností SpaceX hraný film přímo z vesmíru.

Co mají společného Tom Cruise, firma SpaceX Elona Muska a americká NASA? Podle všeho první „příběhový“ hraný film natáčený přímo ve vesmíru. Ano, čtete dobře – 57letá hollywoodská hvězda proslavená „nemožnými misemi“ míří o hodně výš, než je dostup její oblíbené topgunovské stíhačky (15 km), a chce vystoupat přímo na oběžnou dráhu.

O čem by měl film být, ani kdo jej bude točit, zatím nevíme. Podle magazínu Deadline Hollywood, který zprávu přinesl jako první, ale určitě nepůjde o další díl ze série Mission: Impossible.

První herec na ISS?

Tom Cruise se reálných scén rozhodně nebojí. Málokterý herec v hlavní roli šel osobně tak často a ochotně do skutečné akce, aby dosáhl co nejvěrohodnějšího efektu. Je pravda, že Jackie Chan nebo Paul Belmondo by se mohli ohradit – jenže v jejich případě šlo hlavně o kopy, pády nebo bouračky.

O co půjde teď? Pokud si dáme dvě a dvě dohromady, Tom Cruise chce odstartovat s novou Muskovou lodí Crew Dragon a přistát s ní u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) obíhající ve výšce 408 km nad zemí. Hned první část troufalého plánu, tedy let na palubě čtyřmístné lodi od SpaceX, nicméně má svá „ale“.

Především Crew Dragon odstartuje s posádkou k ISS poprvé 27. května 2020, a pokusí se tak přerušit devět let trvající monopol ruských lodí Sojuz, které po vyřazení raketoplánů obstarávaly výměny posádek na ISS. Loď prošla velkým množstvím testů a zkoušek, naposledy se v lednu úspěšně testoval záchranný systém pro případ nehody. Crew Dragon na oběžnou dráhu vynese raketa Falcon 9, kterou rovněž postavila Muskova společnost SpaceX.

NASA je nadšená

Záměr natáčet akční film (nebo jeho velkou část?) přímo na Mezinárodní vesmírné stanici potvrdila i americká NASA, která je podle svého šéfa Jima Bridenstina „nadšená z možnosti spolupracovat s Tomem Cruisem na filmu na palubě ISS“. „Potřebujeme, aby populární média inspirovala novou generaci techniků a vědců, kteří pomohou uskutečnit ambiciózní plány NASA,“ uvedl Bridenstine na Twitteru.

Otázkou je, zda se budou na Toma Cruise vztahovat poměrně náročná kritéria, podle nichž NASA vybírá své astronauty. Kromě fyzické a psychické odolnosti totiž americká vesmírná agentura požaduje i magisterský titul v některém z technických oborů, matematice, fyzice nebo biologii. Uchazeč navíc musí prokázat dvouletou praxi ve svém oboru, anebo mít nalétaných 1000 hodin na stíhačce v pozici velitele. I když zrovna nad touhle podmínkou by NASA u Cruise alias Mavericka mohla trochu přimhouřit oko…

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom