20. dubna 2013 06:00

Ruský kosmický výzkum je v troskách. Putin má ale řešení

Ruský prezident Vladimir Putin chce kosmickému výzkumu Ruska vrátit jeho uvadající věhlas. Má na to recept.

Ruský prezident Vladimir Putin chce kosmickému výzkumu a průmyslu své země vrátit někdejší slávu, která postupně uvadá. Během návštěvy nově budovaného kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě prohlásil, že to bude jedna z politických priorit státu.

Novou krev by v žilách ruského kosmického programu mělo rozproudit nové "ministerstvo kosmonautiky", které prezident navrhl vytvořit. Podle expertů ale podobný krok sotva něčemu pomůže. Příznivější zprávou je informace, že do roku 2020 má být na vesmírné programy vynaloženo až 1,6 bilionu rublů (asi bilion Kč).

Putin novinářům řekl, že součástí nového vesmírného komplexu u břehů řeky Amur by mělo být i nové město vybudované na zelené louce. O jeho pojmenování nebylo ještě rozhodnuto, ale šéf Kremlu je přesvědčen, že by mělo nést jméno Konstantina Ciolkovského. Slavný ruský vědec (1857–1935) je považován za průkopníka teorie raketových letů a za jednoho ze zakladatelů světové kosmonautiky.

Vesmírný byznys

"Rozvoj našeho (kosmického) potenciálu bude v budoucnosti jednou z politických priorit státu," prohlásil podle ruských tiskových agentur Putin při prohlídce budovaného kosmodromu Vostočnyj. Poukázal přitom na odhady odborníků, že zatímco dnes se trh kosmického průmyslu a služeb ročně pohybuje kolem 400 miliard dolarů (kolem osmi bilionů Kč), do roku 2030 by měl stoupnout na 1,5 bilionu dolarů.

Ve vesmíru se nebrečí – astronaut by se mohl utopit

Putin využil k prohlídce stavby kosmodromu Vostočnyj 52. výročí prvního letu člověka, Jurije Gagarina, do vesmíru. Z budovaného vesmírného přístavu by měly startovat lodě bez posádky od roku 2015 a s posádkou o tři roky později. Podle odborníků bude vesmírný komplex stát celkem kolem deseti miliard dolarů (skoro 200 miliard Kč).

Prezident nicméně důrazně popřel zprávy, že se Rusko chce zbavit kosmodromu Bajkonur, který má pronajatý od Kazachstánu do roku 2050. Ročně za něj platí svému sousedovi 115 milionů dolarů (asi 2,3 miliardy Kč)...

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom