20. července 2021 12:00

Miliardář Bezos míří do vesmíru. Raketa nese i nejmladšího a nejstaršího kosmonauta historie

Začíná éra turistických letů do vesmíru. Společnost Blue Origin vyšle dnes odpoledne raketu New Shepard s kabinou pro posádku na svůj vůbec první pilotovaný suborbitální let. Posádku tvoří i nejbohatší člověk planety a zakladatel společnosti Amazon Jeff Bezos.

Jednostupňová raketa vysoká 18 metrů startuje 20. července v 15.00 SELČ ze základny Blue Origin nedaleko Van Hornu v Texasu. Po dvou a půl minutách letu se vypne hlavní motor a od základního stupně se oddělí kabina lodi. Cestující zažijí 4 minuty trvající stav beztíže a budou dostatečně vysoko (asi 105 km), aby mohli pozorovat zakřivení Země.

Start rakety New Shepard můžete sledovat živě zde:

Celý let potrvá 11 minut a kabina s vesmírnými turisty přistane na padácích poblíž místa startu. Na zem se vrátí i nosná raketa – po několika minutách letu vesmírem vstoupí znovu do atmosféry a s pomocí automatického přistávacího systému přistane ve vertikální poloze podobně jako SpaceX Elona Muska.

Teenager a veteránka

Na palubě šestimístné lodi bude jen čtyřčlenná posádka. Kromě Jeffa Bezose se letu účastní i jeho bratr Mark. Jistým překvapením je účast teprve 18letého Nizozemce Olivera Daemena, jehož místo v kabině New Shepard původně v aukci za 28 milionů dolarů získal neznámý vesmírný turista. Ten ale svou účast na prvním komerčním letu do vesmíru zrušil, takže letí Daemen, jehož otec nabídl druhou nejvyšší částku. Daemen se tak stane nejen vůbec nejmladším kosmonautem (dosud tento rekord držel 25letý sovětský kosmonaut German Titov), ale také vůbec prvním „platícím zákazníkem“ při cestě do vesmíru.

Naopak nejstarším člověkem, který se dosud podívá do vesmíru, bude ve svých 82 letech americká průkopnice letectví Mary Wallace Funk. Jde o zkušenou pilotku, která má v různých typech letadel nalétáno 19 600 hodin a v 60. letech se účastnila polooficiálního výcviku k letu do vesmíru v rámci projektu Mercury 13.

Posádka lodi New Shepard: Zleva Oliver Daemen, Mary Wallace „Wally“ Funk, Jeff Bezos a Mark Bezos

Kde začíná vesmír?

Znovu použitelná raketa New Shepard – pojmenovaná na počest prvního amerického astronauta Alana Sheparda – má za sebou 15 bezpilotních testovacích startů a v listopadu 2015 byla první nosnou raketou se schopností návratu ve vertikální poloze na světě, když o několik týdnů předběhla Muskovu SpaceX.

Jeff Bezos není prvním miliardářem, který se vypravil do vesmíru. Už 11. července 2021 se na palubě raketového letadla VSS Unity od společnosti Virgin Galactic k hranici vesmíru přiblížil britský podnikatel Richard Branson. Jeho let ale nepřekonal takzvanou Kármánovu linii ve výšce 100 km, kterou mnozí odborníci považují za hranici vesmíru.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom