31. srpna 2013 06:00

Pojmenujte planetu! A tohle není trik!

Kdo kruhy vytvořil a proč? Vetřelci z vesmíru? Podvodníci? Mořské proudy? Vysvětlení je ještě bizardnější!

Tentokrát se nejedná o obchodní trik některé z agentur, které nabízejí originální dárky v podobě pozemků na Měsíci, Marsu, Venuši nebo dokonce hvězdy. Tentokrát se jedná o skutečnou ‘nabídku’ Mezinárodní astronomické unie. Kde je háček??? Nebo žádný není?

Jistě jste si všimli, že astronomové mají ve zvyku pojmenovávat vesmírné objekty poměrně nudnými a nezapamatovatelnými jmény, jako třeba J075940.96+505024.89 (prozradíme Vám, že zrovna tenhle objekt skutečně existuje a jedná se o poměrně nezajímavou galaxii). Lidštější jména mají jen planety Sluneční soustavy a velmi jasné hvězdy, které svá jména získaly už v antických, dobách, s pár výjimkami, které byly pojmenovány ‘až’ ve středověku.

14. srpna 2013 nastal zvrat a Mezinárodní astronomická unie (International Astronomical Union, IAU) se rozhodla, že je na čase pojmenovat lidskými jmény i objevované exoplanety. A přizvala k tomu veřejnost. Je tak skoro jisté, že planeta Kepler 16-b se dvěma slunci bude ihned v hledáčku fanoušků Star Wars, kteří budou lobovat za jméno Tattooine. Projde to? Celý systém pojmenovávání planet není až tak jednoduchý.

Umělcova představa západu sluncí na planetě Kepler 16b. Zdroj NASA/Ames Research Center/Kepler Mission.

V březnu letošního roku IAU prohlásila, že nemá zájem, aby veřejnost zasahovala do pojmenovávání astronomických objektů. Nedlouho na to vznikla iniciativa od organizace SETI pátrající po mimozemských civilizacích za pomocí rádiového dalekohledu Arecibo v Puerto Ricu a společnosti Uwingu zabývající se sponoringem různých astronomických projektů. Obě společnosti nechaly veřejnost navrhnout jména exoplanet, v případě Uwingu za určitý poplatek. Nicméně IAU trvala na tom, že má poslední slovo a odsoudila nákup práva pojmenování planety.

O to větší překvapení přišlo, když se IAU rozhodla, že veřejnost může narušit unifikované názvy planet a navrhovat své názvy. Jedním z důvodů je přirozeně snaha přitáhnout zájem veřejnosti k obloze. Takže jak na to, pokud chcete pojmenovat planetu?

Co takhle si pojmenovat planetu hned za rohem? Takhle má momentálně název Alpha Cen Ba a obíhá kolem Slunci nejbližší hvězdy Alpha Centauri B. Zdroj ESO/L. Calçada, N. Risinger.

Počítejte s tím, že IAU má vždy poslední slovo.

Navrhnutý název exoplanety odešlete na e-mail iaupublic@iap.fr (v angličtině). Název musí splňovat následující kritéria:

  • Maximální délka 16 znaků
  • Preferované názvy jsou jednoslovné
  • Vyslovitelnost v co největším počtu jazyků (tím prakticky eliminujeme diakritiku)
  • Nesmí být urážlivý v žádném jazyce
  • Nesmí být podobný již existujícímu názvu. jestli už nějaký objekt má Váš název můžete zjistit ZDE pro objekty mimo Sluneční soustavu a ZDE pro Sluneční soustavu.
  • Personální jména nebo jména mazlíčků jsou automaticky zamítnuta
  • Nejsou dovolena jména, která by měla komerční charakter
  • Jména osob, míst nebo událostí spojených s politickými akty jsou taktéž zamítnuta

Jméno exoplanety musí být nakonec schváleno IAU a jejími objeviteli. Zároveň nemohou být použita jména, která byla zvolena v kampani Uwingu, neboť celý projekt nese komerční charakter.

Tisková zpráva IAU má několik mezer, které by rozhodně stály za vyjasnění, ale to je jen otázkou času. Zkusíte pojmenovat exoplanetu???

Jana Poledniková

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom