11. srpna 2021 00:25

Perseidy v srpnu 2021: Kdy přesně půjde sledovat úžasný meteorický roj?

Noční oblohou se prohnaly Perseidy

Bezměsíčné noci nahrávají pozorování tradičního letního meteorického roje Perseid. Jejich maximum letos připadá na noc z 12. na 13. srpna.

Jasná obloha, bezměsíčná noc a dostatečná vzdálenost od nejbližšího města – to jsou ideální podmínky pro pozorování jakéhokoliv meteorického roje. Mezi nejvýznamnější z nich patří Perseidy, které oblohu křižují každoročně od 17. července do 24. srpna. Jejich maximum letos vychází na noc z 12. na 13. srpna, přičemž ideální pozorovací doba jako vždy nastane mezi půlnocí a čtvrtou ráno, kdy je největší tma.

„Frekvence meteorů pozvolna stoupá a v průběhu noci maxima uvidíme na bezměsíčné obloze mimo města zejména mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní až 80 meteorů za hodinu,“ informoval v tiskové zprávě astronom Petr Horálek. Podle něj může až dvacet z nich patřit mezi ty opravdu jasné.

Perseidy jsou pozůstatkem ohonu komety 109P/Swift–Tuttle s dobou oběhu 133 let. Kometa se naposledy k Zemi přiblížila v letech 1991–93 a tehdy jsme mohli v době Perseid pozorovat až 200 meteorů za hodinu.

Kde Perseidy uvidíte?

Letos jsou podmínky pro pozorování Perseid obzvláště příznivé díky novoluní, které nastalo v podvečer 8. srpna. Měsíční srpek zapadá ještě před večerem a noční oblohu tak jeho světlo nijak nezasáhne. Pokud bude jasno a budete dostatečně – možná až desítky kilometrů – daleko od velkých aglomerací, čeká vás skutečně silný zážitek.

Jak jejich název napovídá, mají Perseidy svůj radiant, tedy bod na obloze, z něhož zdánlivě vylétají, v souhvězdí Persea. To je teď v naší zeměpisné šířce po celou noc nad obzorem v těsném sousedství Kassiopeji.

Pokud byste se ale náhodou nacházeli jižně od 32. stupně jižní šířky, měli byste smůlu, protože Perseidy neuvidíte. Z oblastí jižně od Brazílie, na jihu Afriky nebo třeba na Novém Zélandu se proto Perseid chtiví pozorovatelé musí vydat co nejdál na sever.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom