První velký krok k návratu na Měsíc: Nová sonda letí udělat zásadní test
Zapomeňte na řvoucí motory gigantické nosné rakety Saturn V, která dokázala k Měsíci katapultovat tisíce kilogramů vážící moduly programu Apollo. Sonda CubeSat CAPSTONE váží pouhých 25 kilogramů a do vesmíru ji vynesla malá dvoustupňová raketa Elektron. Přesto jde o začátek návratu lidí na Měsíc.
Díky lodím Apollo přistálo na Měsíci během tří let 12 astronautů, přičemž naposledy se lidé po povrchu Měsíce prošli začátkem prosince 1972. Tentokrát se však americká NASA vydala úplně jinou cestou. Její projekt Artemis předpokládá stavbu nové vesmírné stanice nazvané Gateway, která bude obíhat kolem Měsíce a poslouží jako přestupní uzel při jednotlivých cestách k povrchu naší oběžnice.
Ambiciózní projekt zahájený za prezidenta Donalda Trumpa předpokládá, že první novodobá posádka, v níž má být poprvé v historii také žena, přistane na Měsíci v roce 2024. Aby k tomu však došlo, musí proběhnout množství experimentů a dílčích projektů, mezi něž patří také mise CAPSTONE.
Průzkumný satelit
Raketa Elektron od společnosti Rocket Lab startovala z poloostrova Māhia na Novém Zélandu ráno 28. června 2022 a na nízkou eliptickou dráhu dopravila platformu Photon, jejíž součástí je i samotný CubeSat. Během šesti dnů Photon pomocí několika zážehů svého motoru zrychlí na 39 500 km/h, což mu umožní opustit oběžnou dráhu Země a zamířit k Měsíci. Dvacet minut po posledním zážehu vypustí CAPSTONE.
Také sonda CAPSTONE má vlastní motor a v šesti měsících po startu ho několikrát použije. Dostane se přitom do vzdálenosti 1,3 milionu km od Země, než si ji gravitace naší planety přitáhne zpět. Hlavním úkolem sondy a cílem tohoto manévru je zaujmout pouze teoreticky vypočítanou, ale v praxi nikdy nevyzkoušenou oběžnou dráhu kolem Měsíce, kterou v budoucnu použije i lunární stanice Gateway.
Jde o takzvanou halo orbitu označovanou jako NRHO (near rectilinear halo orbit) probíhající poblíž jednoho z Lagrangeových bodů. Sonda CAPSTONE, za niž NASA utratila 30 milionů dolarů, se při oběhu dostane na vzdálenost pouhých 1 600 km od jednoho z měsíčních pólů, aby vzápětí vystřelila do vzdálenosti 70 000 km od opačného pólu Měsíce. Protože tato dráha počítá s kombinovaným gravitačním působením Země i Měsíce, měla by být stabilní, a budoucí stanice by tak k případným korekcím potřebovala minimum cenného paliva.
Lunární stanice
Stanici Gateway si můžeme představit jako obdobu Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Její součástí budou obytné moduly pro astronauty projektu Artemis. NASA chystá k Měsíci a k budoucí stanici Gateway celkem deset misí, které astronauti uskuteční v lodi Orion. Přistávat na povrch Měsíce pak budou ve speciálním přistávacím modulu. Pro projekt Artemis se také vyvíjí a testuje nová nosná raketa SLS na tuhá paliva. S výškou 111,25 metru je ještě o půl metru vyšší než hlavní nosná raketa projektu Apollo Saturn V.
ZDROJ: Mashable SEA