8. března 2018 06:00

NASA pracuje na novém skafandru. Bude mít zabudovaný záchod

Když se astronautovi zachce na toaletu, už se nebude muset svlékat.

Inženýři z NASA pracují na novém skafandru, který obsahuje systém dlouhodobé likvidace odpadu – jde v podstatě o efektivní integrovanou toaletu. Takový systém nebyl součástí skafandru NASA od doby programu Apollo – nový systém na likvidaci odpadů bude pravděpodobně mít s těmi, které byly používány v sedmdesátých letech, hodně společného.

Nová generace skafandrů

Nové obleky, které dostaly jméno Orion Crew Survival Systems Suits (OCSSS), budou nosit astronauti na nové generaci kosmických lodí Orion, která bude schopna letů daleko za nízkou oběžnou dráhu Země. Přestože tato kosmická loď není dostatečně velká na devítiměsíční výlet na Mars, Orion by mohl dostat lidi na oběžnou dráhu kolem Měsíce – a pochopitelně zpět. Stejně jako raketoplány, bude i Orion vybaven záchodem.

NASA si ale dělá nouzové plány pro případy nejrůznějších mimořádných událostí, včetně možnosti, že dojde k narušení lodi a astronauti budou muset zůstat ve svých skafandrech, aby přežili. Ve skutečnosti agentura chce, aby astronauti mohli přežít ve svých oblecích po dobu až šesti dnů, což znamená, že muži i ženy budou muset být schopni provádět ve skafandru všechny běžné činnosti, jako jsou hygiena, příjem potravy – a také její vyměšování. A to vše, aniž by skafandr otevřeli.

Týden s vlastními výkaly

"To je opravdu hodně dlouhá doba," uvedla pro portál Space.com Kirstyn Johnson, inženýrka NASA, která na návrhu tohoto skafandru pracuje. Byla by to v tak malém prostoru dlouhá doba, i kdyby měli astronauti ideální podmínky – „ale žít týden v obleku se všemi těmi výkaly, to by mohlo být hodně rychle dost ošklivé."

Johnson a její tým se musí snažit vyhnout se všem možným „průserům“ a udržet astronauty v bezpečí.

Dnes jsou skafandry vybavené jen absorbčním zařízením nazývaným MAG – jde ale v podstatě spíše o chytrou plenku než o mobilní toaletu. Tyto přístroje fungují jen na krátkou dobu, astronauti totiž nemají důvod zůstat v oblecích více než 10 hodin najednou. Jakmile se vyrazí do kosmu, astronauti používají toalety na palubě.

Koncem roku 2016 NASA oznámila "Space Poop Challenge", tedy otevřenou výzvu k návrhům pro lepší systém na likvidaci odpadů pro skafandry. Zatím to vypadá, že obleky budou obsahovat fekální vak, který je velmi podobný tomu, co kdysi používali astronauti v oblecích Apollo; pro muže se budou také používat kondomové katétry, které zůstávají nejjednodušším a nejjednodušším způsobem, jak močit. Co s ženami se zatím neví – v roce 1981 si inženýři NASA podali patent na zařízení na sběr moči u žen, které zahrnovalo vaginální vložku, jež udržuje moč – nikdy však nebylo použito v reálných oblecích.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom