Mars bude zářit jako nejjasnější hvězda oblohy, vesmírné divadlo doplní úplněk
Mars bude po dvou letech stejně jasný jako nejjasnější hvězda noční oblohy Sirius. S Měsícem v úplňku se postará o dokonalé divadlo.
Planeta Mars se v polovině ledna 2025 octne po více než dvou letech v opozici se Sluncem – bude tedy na opačné straně oblohy než Slunce, pozorovatelná celou noc a také nejjasnější. Datum a čas opozice připadá na čtvrtek 16. ledna 2025 ve 3:32 SEČ. Už o čtyři dny dříve, v pondělí 12. ledna ve 13:32 SEČ, se ale „rudá“ planeta octne nejblíže k Zemi, a to na vzdálenost 95,7 milionu kilometrů. Největší jasnosti dosáhne právě v tomto období, a to -1,4 magnitudy.
Přečtěte si také: Na Mars půjde doletět jen za dva měsíce. Zajistí to nová přelomová technologie
Při jejím maximálním úhlovém průměru 14,6”, tedy v den maximálního přiblížení k Zemi, bude možné už malými dalekohledy na jejím povrchu pozorovat některé povrchové útvary jako polární čepičku a tmavá povrchová údolí.
Jedinečný pohled na rudou planetu
V době maximálního přiblížení k Zemi a následné opozice se Sluncem najdeme Mars na obloze vysoko v souhvězdí Blíženců, z Česka tak bude vůbec nejlépe pozorovatelný. Při této opozici sice nedosáhne největšího možného přiblížení k Zemi, ale právě prakticky maximální možná výška planety nad obzorem pro středoevropského pozorovatele tento nedostatek velice významně vykompenzuje.
„Navíc zimní noci jsou chladné, vzduch klidný a tím spíše bude pohled na Mars přes dalekohled opravdu jedinečný,“ slibuje astrofotograf Petr Horálek. Na povrchu rudé planety budou podle něj k vidění základní albedové útvary, tedy místa s menší či větší odrazivostí slunečního světla, a samozřejmě polární čepička. „Pastva pro oči to bude i bez dalekohledu: Mars upoutá pěknou kompozicí s hvězdami Castor a Pollux v souhvězdí Blíženců, s nimiž v den opozice vytvoří téměř dokonalou přímku,“ říká Horálek.
Hrátky s Měsícem
Protože bude ležet velmi blízko ekliptiky, nabídnou se v první půlce roku 2025 i krásná nebeská setkání Marsu s Měsícem. Velmi pěkné bude hned 14. ledna mezi přízemím a opozicí s jasným Měsícem v úplňku. V 5:28 SEČ se poměrně vysoko nad západním obzorem Měsíc ve fázi jen zhruba 5 hodin po úplňku (ten nastane 13. ledna 2025 ve 23:37) těsně přiblíží k jasnému Marsu, který v té době bude téměř v opozici se Sluncem a zároveň téměř nejblíže k Zemi.
Už při pohledu pouhýma očima budeme v průběhu celé noci sledovat, jak se úplněk pozvolna k „rudé“ planetě přibližuje. V době maximálního úhlového přiblížení bude obě tělesa dělit jen 13,2’, tedy méně než polovina úhlové velikosti úplňku.
Mohlo by vás také zajímat: Na Marsu je voda, míní vědci. Skrývá se hluboko pod povrchem, vsákla se tam kdysi z oceánů
Tato krásná konjunkce se bude dát snadno zaznamenat i na lepší typ chytrého telefonu, na zachycení drobných detailů na Měsíci a Marsu však bude zapotřebí fotografování přes teleskop. Přes něj bude patrné, že jak Měsíc, tak Mars mají velmi podobnou fázi – oba budou mít prakticky zcela osvětlený kotouč (neboť oba budou v ten moment nasvětleny Sluncem zpříma), oba tedy budou ve fázi úplňku. Při tomto úkazu si také lidé budou moci vyvrátit jednu známou každoroční „kachnu“, a sice, že Mars na pozemské obloze i při přiblížení k Zemi nikdy nemůže dosáhnout úhlové velikosti Měsíce.
Zdroj: Astrofyzikální progresy z Opavy, alpo-astronomy.org
Video, které jste mohli minout: Náraz gigantického tělesa dal vzniknout Měsíci. Podívejte se na ohnivou rekonstrukci