16. listopadu 2013 06:00

Kometa s šesti ocasy je pro astronomy nepochopitelná

Hubbleův teleskop objevil zvláštní asteroid s šesti závoji. Astronomové jsou z něj paf.

Astronomové s pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu objevili v asteroidovém pásu mezi Marsem a Jupiterem zvláštní asteroid s šesti prachovými "kometovými" závoji. Vědci podle agentury AP tvrdí, že nikdy nic podobného ještě neviděli.

Ocasy asteroidu mění tvar podle toho, jak těleso trousí prach. Astronomové tyto proudy pozorovali několik měsíců. Všechny závoje Hubbleův teleskop zachytil v září, uvedli experti v aktuálním vydání odborného časopisu Astrophysical Journal Letters.

Zvláštní asteroid objevil vědecký tým z Kalifornské univerzity v Los Angeles. Těleso s označením P/2013 P5 údajně rotuje tak rychle, že se jeho povrch rozpadá. Vědci se domnívají, že jde o úlomek většího asteroidu, který před 200 miliony lety zničila kolize.

"Byli jsme doslova omráčeni, když jsme to spatřili," řekl astronom David Jewitt. "Je těžké uvěřit, že se díváme na planetku," citovala vědce agentura Reuters.

Počítačové modely ukazují, že oblaka prachu začal povrch asteroidu vylučovat pravděpodobně v dubnu 2012, řekla Jessica Agarwalová z Institutu Maxe Plancka v německém Lindau. "P/2013 P5 asi ztrácí prach tím, že rychle rotuje. Slunce pak tento prach vhání do různých ohonů, které vidíme," vysvětlila Agarwalová.

ČTK

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom