12. prosince 2017 08:00

Kolik lidí bylo na Měsíci?

Dřív než začtete číst, zkuste odpovědět na otázku v titulku. Kolik lidí bylo na Měsíci?

Let na Měsíc

Přistání Američanů na Měsíci je už od prvopočátků v samém jádru spekulací. Kromě „vlající“ vlajky v prostoru bez atmosféry (spekulace byla už mnohokrát vysvětlená) se často ozývá následující argument: „Když jsou Američané tak dobří, proč se tam nikdy nevrátili?“ Tazatelé touto otázkou sami na sebe prozrazují hrubou neznalost. Američané se na Měsíc vrátili, ale už to nebylo s takovou slávou, jako přistání v roce 1969, kdy misi sledoval bez nadsázky celý svět. Dosažením povrchu Měsíce posádka Apolla 11 splnila cíl vyhlášený 25. května 1961 prezidentem USA Johnem F. Kennedym – do konce dekády stanout na povrchu Měsíce a bezpečně se vrátit na Zemi.

Jména, která (asi) neznáte?

Pete Conrad, Alan Bean, Alan Shepard, Edgar Mitchell, David Scott, James Irwin, John Young, Charles Duke, Eugene Cernan, Neil Armstrong, Buzz Aldrin, Harrison Schmitt... Ta nejznámější jména logicky patří k prvnímu přistání na Měsíci – jednalo se o Apollo 11, které 16. července 1969 vynesla raketa Saturn V. na oběžnou dráhu Země. Každý z posádky, tedy jak N. Armstrong (velitel), tak M. Collins (pilot velitelského modulu) a B. Aldrin (pilot lunárního modulu), absolvoval dva lety do vesmíru. Pokud bychom chtěli počet lidí dát do souvislostí s konkrétními lety, tak z každé mise, která na Měsíci přistála, se na jeho povrch postavili dva lidé. Šlo o Apollo 11, 12, 14, 15, 16 a 17. Posádka Apollo 13 se musela vrátit, tehdy se samotný návrat ukázal být úspěchem.

Pravděpodobně stejné to bude s přistáním lidské posádky na Marsu – první Marsonauti se zapíší do dějin kosmonautiky mnohem hlouběji, než jejich následovníci. Mimo jiné proto, že je vždy jednodušší jít v něčích stopách, než prošlapávat riskantní cestu.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom