21. prosince 2020 17:00

Jupiter a Saturn se před Vánoci jeví jako jediná hvězda, lidé na to čekali 800 let

Profesionální i amatérští pozorovatelé noční oblohy dostávají neuvěřitelnou předvánoční nadílku. Planety Jupiter a Saturn jsou k sobě na obloze blíž, než za posledních téměř 800 let. Teď už záleží jen na viditelnosti.

Velká nebeská synchronizace je v chodu už od léta, kdy se k sobě Jupiter a Saturn na noční obloze postupně přibližovaly. Konjunkce vrcholí mezi 16. a 25. prosincem, kdy jsou planety od sebe vzdáleny jen pětinu průměru měsíčního úplňku.

Přestože ve skutečnosti u sebe planety blízko v žádném případě nebudou, těm, kdo budou mít příležitost se dívat, budou na noční obloze vypadat jako jediný zářivý bod.

Dalekohledy natočte k jihozápadnímu obzoru

„Konjunkce těchto dvou planet jsou poměrně vzácné, dochází k nim jednou za dvacet let. Tato konjunkce je ale mnohem neobvyklejší kvůli tomu, jak blízko se k sobě navzájem planety budou zdát,“ popsal pro web Science alert astronom Patrick Hartigan z Riceovy univerzity v Texasu. „Abyste na noční obloze viděli ještě bližší konjunkci těchto dvou objektů, museli byste se vrátit až do 4. března 1226 těsně před úsvitem,“ dodal Hartigan. Nejlepší pro sledování této výjimečné podívané jsou oblasti kolem rovníku, při jasném nebi je ale konjunkce dobře viditelná kdekoliv na Zemi.

Dvojice planet se podle astronomů na noční obloze objeví každý večer zhruba na hodinu těsně po západu Slunce. Pokud lidé touží po tom je zahlédnout, musejí své dalekohledy nastavit směrem na jihozápadní oblohu.

Znovu se k sobě planety přiblíží za 60 let

„Největší přiblížení se uskuteční večer 21. prosince, kdy budou objekty vypadat jako dvojitá planeta, kterou od sebe dělí jen pětina průměru úplňku. Pro většinu pozorovatelů bude ten večer ve stejném zorném poli vidět každá planeta i se svými několika největšími měsíci,“ uvedl Hartigan.

„Čím severněji pozorovatelé budou, tím méně času budou na zahlédnutí konjunkce mít, než se planety zase ponoří za horizont,“ dodal astronom.

Ačkoliv k tak těsné konjunkci nedošlo od středověku, znovu se uskuteční relativně brzy, a to v březnu 2080. Poté se k sobě Jupiter a Saturn na naší noční obloze výrazně přiblíží až v roce 2400.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom