27. ledna 2019 06:00

Ještě na Měsíci nejsme, ale už se uzavírají kontrakty na těžbu

Měsíc má svůj byznys potenciál. A firmy to vědí.

Co Měsíc nabízí? Regolit

Společnost ArianeGroup uzavřela s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) roční kontrakt na prostudování možnosti vyslat misi na Měsíc do roku 2025 a připravit případnou těžbu a využití tamního regolitu. ArianeGroup o tom informovala na svém webu.

Z lunárního regolitu, horninového povrchu, lze podle expertů extrahovat vodu a kyslík, což umožňuje uvažovat o nezávislé přítomnosti lidí na Měsíci. Díky tomu by tam také bylo možné vyrábět palivo potřebné pro vesmírné výpravy na větší vzdálenosti.

ArianeGroup rovněž uvedla, že k realizaci kontraktu už spojila síly s několika evropskými společnostmi, které by se postaraly o zajištění různých aspektů mise - o přistávací modul, o zařízení pro práci na Měsíci, o spojení a o další související služby.

"Toto stoprocentně evropské inovativní konsorcium by tak mohlo poskytnout služby pro realizaci celé mise," tvrdí ArianeGroup, která je známá svými nosnými raketami Ariane, jež dopravují družice na oběžnou dráhu. Toto konsorcium by podle společnosti mělo být schopné zajistit celou přepravu potřebného nákladu od startu ze Země až po přistání na Měsíci a rovněž veškerou komunikaci.

Text: ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom