2. listopadu 2024 07:05
Adam Vala

Gigantický asteroid udělal na Zemi větší spoušť než ten, který vyhubil dinosaury. Vaření oceánů bylo jen začátkem

Před 3 miliardami let dopadl na Zemi obrovský asteroid, který výrazně ovlivnil podobu tehdejšího vodního světa na naší planetě. To by nebylo nic nového, vezmeme-li v potaz například teorii velkého impaktu, podle které do Země před 4,5 miliardami let narazila planeta s rozměry podobnými dnešnímu Marsu a vytvořila náš Měsíc. Asi nejčastěji se ale v souvislosti s dopadem asteroidu mluví o Chicxulubu, který vyhubil dinosaury a způsobil nepředstavitelnou spoušť. Vtip je ovšem v tom, že tenhle obávaný kus skály měl až 200krát nižší hmotnost než zmiňovaný asteroid S2.

Objev tohoto asteroidu byl uskutečněn teprve nedávno, konkrétně v roce 2014, a zasloužil se o něj tým vědců vedený profesorkou Nadjou Drabon z Harvardovy univerzity. Jak popsala ve své práci zveřejněné odborným časopisem PNAS, podoba Země se od současného stavu výrazně odlišovala. Většina povrchu byla pokryta oceány, z nichž jen nenápadně vykukovalo několik kontinentů a život se omezoval na mikroorganismy. Dopad meteoritu S2 však neznamenal pozastavení vývoje života na naší planetě, ale paradoxně jeho pohyb kupředu, což je jen jeden z pozoruhodných závěrů zmiňované studie profesorky Drabon.

Když se vaří oceány

Když meteorit dopadl na povrch naší planety, zvedl vlnu tsunami tak velkou, že zdaleka překonala cokoliv, co mohli lidé na Zemi ve své historii zažít. Meteorit měl v průměru až 60 kilometrů, byl však mnohem hmotnější než Chicxulub, čemuž měl odpovídat i přibližně 500kilometrový kráter, který vznikl na místě dopadu. „Dopad uvolnil obrovské množství energie ve formě tepla, kvůli kterému se doslova začaly vařit oceány a desítky metrů vodní masy se ve velmi krátkém čase zcela vypařily,“ uvádí studie.

Teplota vzduchu také rychle stoupla nad hranici 100 stupňů Celsia, oblaka zčernala a do atmosféry byly vymrštěny miliony tun horniny. Přes ně nemohlo proniknout sluneční záření, a tak všechny organismy závislé na fotosyntéze zemřely, neznamenalo to ale konec pro život na Zemi.

Čtěte také: Zatímco vymírali dinosauři, mravenci vynalézali zemědělství. Našli si k němu perfektního spojence

Na základě výzkumu hornin došlo k objevu, že tak nečekaný zásah asteroidu uvolnil některé látky jako je fosfor nebo železo, které posloužily jako potrava pro organismy – a ty nejen přežily, ale začaly se aktivněji vyvíjet. „Je to jako když si ráno vyčistíte zuby. Zabijete tím 99,9 procenta bakterií v ústech, do večera jsou ale všechny zase zpátky,“ vysvětlila Drabon pro BBC.

Geologické práce v Jihoafrické republice, konkrétně v oblasti zvané Barberton Greenstone Belt, kam měl asteroid dopadnout, pak pouze potvrdily, že dopady velkých asteroidů mohou skutečně zapůsobit jako svého druhu hnojivo pro život, když po celé planetě vyvržená hornina roznese nejrůznější látky a vlny tsunami pro změnu přinesou vodu bohatou na železo. Zažít bychom to ale dozajista nechtěli.

Zdroj: PNAS, BBC

Video, které jste mohli minout: Počet obětí povodní ve Španělsku přesáhl 150. Nejhorší situace je ve Valencii

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom