10. října 2013 06:00

Terminátoři proti medúzám: válka budoucnosti se vede už dnes

Nebudeme propagovat nejnovější film o robotech – tohle je bohužel dost vážné a smutné téma.

Už jsme na ZOOMu psali o problému, jaký představují medúzy. Neuplynulo ani pár týdnů a bezobratlé nebezpečí z oceánu znovu ukázalo, jak velké je. Obří švédská jaderná elektrárna Oskarshamn musela být kvůli medúzám uzavřena, což ohrozilo dodávky elektřiny pro desetitisíce domácností.

Během posledního zářijového týdne nasály turbíny elektrárny, která zásobuje elektřinou polovinu Švédska, několik desítek tisíc medúz. Šlo o přemnožené talířovky ušaté. Naštěstí vše dobře dopadlo, ale elektrárna musela být odstavena. Není to poprvé, co medúzy takhle ohrozily jadernou elektrárnu, s tímto problémem už se potýkalo více zemí. Co s tím?

Shodou okolností během stejného víkendu představila jihokorejská společnost Advanced Institute of Science and Technology roboty, kteří by tento problém mohli vyřešit. Vytvořila prototyp automatických strojů, které by mohly samy pročesávat místa podél pobřeží a medúzy likvidovat. Pro tyto stroje se vžila přezdívka Terminátoři – budou totiž ukončovat (terminovat) životy.

Oficiálně se ale roboti nazývají Jellyfish Elimination Robotic Swarm – neboli JEROS. Jsou vybavení jednoduchými nasávači vody, kamerami a programem, který jim říká, kam se za medúzami vydat. Samozřejmě se do tohoto procesu může dostat i člověk, který zadá příkazy manuálně, ale roboti by měli operovat převážně zcela samostatně, údaje o medúzách jim budou dávat satelity.

Podle jejich tvůrců by každý terminátor mohl za jediný den zlikvidovat až tunu medúz – a to už množství, které se počítá. A také se to korejským společnostem vyplatí: Během loňského roku způsobily jen v Koreji medúzy škody asi za deset milionů korun…

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom