Skrytá invaze: medúzy zabíjejí ve velkém – a ničí i vojenské lodě
Medúzy chápeme jako nepříjemnost na dovolené u moře, ale podle nového výzkumu představují i značné riziko pro celou naši civilizaci.
Medúzy na Zemi žijí asi půl miliardy let. Ale díky člověku, který jim vytvořil ideální životní podmínky, se teď extrémně rychle šíří. A pro člověka začínají představovat problém. Velký problém.
Medúzám a jejich vlivu na ekosystém Země věnovala novou knihu známá bioložka Lisa-Ann Gershwinová. Autorka věří, že budoucnost patří medúzám. Proč? Dokážou totiž téměř nemožné a přežijí prakticky všechno. Jen několik příkladů na úvod:
- Medúza druhu Mnemiopsis klade vejce už ve věku pouhých 13 dní – a hned první den jich může „snést“ až 10 000. A pozor: vůbec k tomu nepotřebuje samce!
- Mnoho druhů medúz má extrémní regenerační schopnosti – mohou jim dorůst celé části těla
- Medúza Turritopsis dohrnii je zřejmě úplně nesmrtelná. Když jí jde o život, provede TENTO trik
Co tedy medúzám brání, aby neovládly Zemi? Jejich hlavní nevýhodou je, že nedokážou ovládnout složité komplexní ekosystémy. Vždy se najde nějaký druh živočicha, který je schopný udělat si z poměrně málo pohyblivé medúzy zákusek. A právě tady nastupuje člověk: tím, že překyselujeme oceány a redukujeme počet druhů v nich (třeba rybolovem), usnadňujeme medúzám život. A to takovým způsobem, že hrozí jejich naprostá dominance.
Kdo zastaví medúzy?
Chcete příklad? Jedním z nejobvyklejších predátorů medúz jsou mořské želvy. Nejčastějším způsobem jejich úmrtí jsou igelitové sáčky… Současně medúzám vůbec nevadí ani zvyšující se teploty, ani rostoucí kyselost oceánů – naopak, moc dobře se jim v těchto podmínkách daří.
Jedním z míst, kde se schopnost medúz totálně ovládnout prostředí projevila nejvíc, byl v nedávné minulosti Mexický záliv. Medúzy zde pokryly hladinu plochy o rozměrech přes 90 čtverečních kilometrů. Nijak jim neublížila ani ropná havárie roku 2011 ani hurikán Katrina. Tyto dvě katastrofy zahubily desetitisíce jiných zvířat – a tak se uvolnil prostor pro medúzy, jichž ještě přibylo.
Medúza proti letadlové lodi
A jejich vliv je masivní – a negativní. Likvidují korálové útesy, které zajišťují potravu pro celé ekosystémy. A kromě toho představují nebezpečí i pro člověka. Například poblíž Japonska žijící medúzy irukandži jsou ve vodě téměř neviditelné a jejich jed dokáže člověka zabít během několika minut. Smrt zaviněná jejich požaháním se však špatně odhaluje a mnoho obětí jejich jedu se tedy přisuzuje selhání srdce nebo jiným přirozeným příčinám.
Medúzy však mohou ohrozit také lodě. Roku 2006 se třeba medúzy dostaly do trysek americké letadlové lodi USS Ronald Reagan – a způsobily posádce pořádně velké problémy. A japonské elektrárny u pobřeží mají s medúzami potíže už od 60. let 20. století. Když se větší množství medúz nasaje do turbíny, může to znamenat i odstavení celého bloku elektrárny…
Podle Gershwinové nebezpečí medúz hodně podceňujeme. Věříme totiž, že příroda se dokáže s přemnoženým druhem vyrovnat sama. Ale protože jsou medúzy tak odolné a výjimečné, nemusí to u nich platit…