11. března 2017 06:00

Za krásu se platí: kosmetika likviduje zásadní ženskou schopnost

Kosmetické substance možná vedou k předčasné menopauze, tvrdí významná studie...

Alarmující výsledky přinesla studie, kterou provedla Washingtonova univerzita v Saint Louis na vzorku 31 500 žen. Látky používané v make-upu, ale také v čisticích prostředcích a v mýdlech mohou přiblížit menopauzu až o čtyři roky. Píše o tom italský deník La Repubblica.

Tónovací krém, trochu růže, trochu pudru. Pár kapek parfému a něco laku, aby vlasy držely. Tato na první pohled nevinná gesta, která ženy denně opakují, v sobě mohou skrývat jisté nebezpečí. Zvláště tehdy, když používané produkty nejsou bezpečné. Americká studie zveřejněná v časopise Plos One ukázala, že některé látky obsažené v kosmetických výrobcích mohou způsobit urychlení biologických hodin žen o dva až čtyři roky.

Za krásu se platí...

Tým vědců z Washingtonovy univerzity pod vedením Ambery Cooperové sledoval 31 500 žen, které každé dva roky od roku 1999 do roku 2008 odpovídaly na otázky týkající se zdraví a výživy, mezi nimiž byl i dotaz, zda prožívají přechod. Navíc se analyzovala jejich krev a moč, aby se zjistila přítomnost chemických látek, jako jsou například pesticidy a ftaláty přítomné v parfémech, v kosmetice, v laku na nehty či v laku na vlasy.

Vědci zjistili, že ženy, u nichž byla spotřeba těchto substancí vyšší, měly menopauzu dříve než ostatní, a to o 1,9 až 3,8 roku. Byla u nich rovněž šestkrát vyšší pravděpodobnost, že u nich dříve skončí ovulace. Ve studii se zkoumala úroveň 111 chemických látek.

Souvislost tam je, jen není jasné, jak velká

"Naše výsledky nedokazují, že používání těchto produktů vyvolává předčasnou menopauzu. Dokazují však to, že obě tyto věci spolu určitým způsobem souvisejí," vysvětluje Cooperová. Radí ženám, aby omezily kontakt s chemickými látkami a volily výrobky bez syntetických vůní (které obsahují ftaláty) nebo bio výrobky, aby omezily množství pesticidů.

"Mnoha těmto substancím jsme vystaveni, aniž bychom to mohli nějak ovlivnit. Nacházíme je všude: ve vodě, v půdě a ve vzduchu. Můžeme však omezit chemické látky ve výrobcích, které denně používáme. Musíme omezit spotřebu některých produktů," zdůrazňuje Cooperová. Podle expertů je dobré kontrolovat složení make-upu či výrobků určených pro osobní hygienu nebo pro úklid v domácnosti. Vědci také vyzývají ženy, aby dávaly přednost prostředkům ve skle před těmi v plastu.

Vědci chystají další testy. "To, co jsme objevili, je jen jakýsi poplašný zvoneček. Budeme muset provést další výzkumy, abychom tuto problematiku hlouběji osvětlili," říká Cooperová.

Washingtonova univerzita již přinesla částečné výsledky studie před dvěma lety. Pokles funkce ovulace a předčasná menopauza nemají vliv jen na plodnost ženy, ale také u ní zvyšují riziko srdečních chorob, osteoporózy a dalších zdravotních problémů. Uvedené chemické látky jsou již známé tím, že zvyšují riziko některých nádorů či metabolického syndromu, kdy řada rizikových faktorů nebo nemocí, které se často vyskytují společně, vede k předčasným komplikacím zdravotního stavu. U dívek pak způsobují předčasnou pubertu.

ČTK

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom