27. září 2018 06:00

Souvislost mezi rakovinou, obezitou a kouřením odhalena. Co hrozí víc?

Nemá smysl vysvětlovat, že nadváha a rakovina souvisí s kouřením. Má smysl ukázat jak moc.

Máme se dobře

Vzpomínáte na obézní matku Škopkovou v podání Heleny Růžičkové, která ve filmu Slunce seno a pár facek komentuje obezitu slovy „Prej tlustej... Se podívej v televizi, jaký jsou tam tlustý, a proč? Protože se maj!“ Výstižněji už to snad ani říct nelze. Máme se opravdu dobře, což ukazuje nejen spotřeba a vyhazování potravin, ale i fakt, že obezita v populaci dosahuje desítek procent. Zatímco v roce 1993 mělo nadváhu 28 žen a 44 mužů ze sta, loni to bylo 33 žen a 47 mužů. BBC News teď přišla se zajímavým příspěvkem propojujícím obezitu a rakovinu a do celkového obrazu se zapojilo i kouření.

Rakovina obézních

Rakovina je strašák a málokdo si uvědomuje, že není rakovina jako rakovina. Leukémie je něco zcela jiného než rakovina tlustého střeva a rozvíjející se karcinom plic je jiný medicínský příběh než rakovina slinivky. Přesto je asi dobré ta nejzákladnější doporučení lékařů, která se dlouhodobě nemění, respektovat. Nekouřit, jíst zdravě a pokud možno žít aktivně. „Až budeš umírat, určitě si neřekneš – to je škoda, že jsem víc nepracoval,“ zaznělo před časem v nemocniční čekárně v Ústí nad Labem. BBC tvrdí, že kouření stojí za 12 % rakovinou postižených žen a 7 % zhoubného bujení spojuje s nadváhou a obezitou. Vědci zabývající se výzkumem rakoviny ve Velké Británii odhadují, že do roku 2035 se tyto poměry změní. Zhruba 10 % bude mít na svědomí kouření, což pro Velkou Británii znamená kolem 25 000 nemocných, a zhruba 9 % (tedy cca 23 000 onemocnění) půjde na vrub nadváze a obezitě. Důvodem je, že kouření se daří omezovat, zatímco přejídání zatím ne. Není divu, že se začíná objevovat termín „nemoci z blahobytu“, což úzce souvisí s naším euroatlantickým životním stylem. „Pokud bude tento trend pokračovat, může nakonec být obezita častějším rizikem vzniku rakoviny než kouření,“ píše server BBC .

Ve zprávě Cancer Research UK se uvádí, že typy rakoviny spojené s kouřením zahrnují akutní myeloidní leukémii, zasahují plíce, močový měchýř, střevo, mají na svědomí děložní krvácení, slinivku a žaludek. Rakovina spojená s nadváhou nebo obezitou zahrnuje onemocnění střev, žlučníku, ledvin, jater, prsů, vaječníků a štítné žlázy. Profesorka Linda Bauld, odbornice na prevenci z Cancer Research UK, uvedla, že vláda si musí vzít ponaučení z prevence kouření, aby snížila počet rakovin spojených s tělesnou hmotností, a dodává, že ti, kdož měli v dětství nadváhu, jsou rakovinou ohroženi několikanásobně více než v dětství štíhlé ratolesti.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom