29. července 2017 06:00

Dlouhé stráně dostanou kolo za 140 milionů korun. Víme proč

Obří oběžné kolo, které 21 let roztáčí jednu z turbín vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně, nahradí od příštího roku nové výkonnější zařízení.

Kolo za 140 milionů korun

Dodávku kola o průměru 4,5 metru vážícího přes 36 tun zajistí společnost ČKD BlanskoEngineering ze slovinské skupiny Litostroj Power, hodnota zakázky se bude pohybovat kolem 140 milionů korun. Odborníci z ČKD Blansko Engineering a Skupiny ČEZ v polovině července dokončili speciální zkoušky na modelu desetkrát menším, než bude finální výrobek.

Oběžné kolo si svou práci odvedlo, nyní už výrazně překročilo plánovanou životnost. Nové oběžné kolo bude mít podstatně širší provozní rozsah a vyšší účinnost, díky které vyrobíme o více než 7000 MWh elektrické energie ročně navíc oproti současnému stavu, což pro srovnání představuje roční spotřebu elektřiny téměř tří tisíc domácností,“ vysvětlil šéf elektrárny Vítězslav Chmelař důvody, proč energetici k výměně stroje přistoupili.

Zkoušky dopadly dobře, dokonce se ukázalo, že některé parametry vycházejí lépe, než jsme původně plánovali. Teď bude velmi důležité, jak přesně se podaří nové kolo vyrobit,“ dodal Chmelař. Kromě lepší účinnosti bude mít nové oběžné kolo také delší předpokládanou životnost. Pro společnost ČKD Blansko Engineering, která prováděla rekonstrukci výměnou oběžného kola také před pěti lety pro první turbogenerátor elektrárny, je zakázka pro Dlouhé stráně zajímavá.

Ve hře byly 2 výrobky

O záměru vyměnit oběžné kolo na Dlouhých stráních se vědělo už dlouho dopředu, takže jsme se na projekt začali připravovat ještě před vypsáním soutěže, abychom byli o krok před konkurencí a mohli splnit náročné termíny dodávky. Nové oběžné kolo se bude pyšnit možností neomezeného provozu v turbínovém režimu od 5 do 330 MW, což je na reverzní turbínu poměrně slušný rozsah. Nakonec jsme podle zadaných parametrů odzkoušeli dva modely a z nich vybrali ten, který dosahoval lepších výsledků,“ představil ředitel výzkumu a vývoje Aleš Skoták modelové oběžné kolo o průměru 450 milimetru z bronzu, které se stane podkladem pro několikaměsíční výrobu skutečného kola. To by se mělo na Dlouhých stráních poprvé roztočit v srpnu 2018.

RD

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom