29. července 2022 11:30

Protržení unikátní přehrady by ohrozilo miliony lidí. Odolá i obřím vlnám, má však jednu slabinu

Údržbáři v akci (2) - Povodeň v Nizozemsku

Holandské pobřeží chrání unikátní a vskutku superobří přehrada Haringvliet. Její vybudování trvalo 14 let.

Jestli má někdo hrůzu z vody, jsou to obyvatelé Nizozemí, kteří z první ruky zažili, co dokáže obrovská povodeň napáchat za škody. Psal se 31. leden 1953, když Severní moře zasáhla extrémně silná bouře. Kombinace skočného přílivu a vichřice vedla ke vzniku až 12 metrů vysokých vln, přičemž se hladina vody zvedla o 4,5 metru. Pro Nizozemí to znamenalo pohromu.

Zasažené nebylo jen Nizozemí

Ničivé vlny totiž zasáhly ochranné duny a hráze, které na 150 místech neodolaly a byly v podstatě roztrhány na kusy. Voda se logicky začala valit dál a zasáhla třetinu rovinaté země se zdrcujícím účinkem. Desítky tisíc lidí se musely evakuovat, přesto 2 000 obyvatel v důsledku povodní zahynulo. Veliké škody byly i na majetku, když došlo k poškození 40 000 budov a dalších 3 000 domů či farem bylo zničeno.

Tehdejší obyvatelé se však postarali o to, aby podobná zkáza, která mocně zasáhla i Anglii (307 mrtvých), Skotsko (19 mrtvých) a Belgii (28 mrtvých), už nikdy nenastala. Okamžitě začali pracovat na projektu přehrady Haringvliet, která chrání pobřeží Nizozemska v délce 700 kilometrů. Vzhledem k rozsahu stavby je úchvatné, že byla dokončena již po 14 letech a v roce 1970 byla definitivně finalizována.

Protržení by ohrozilo miliony

Útroby přehrady detailně ukazuje dokument Údržbáři v akci na Prima ZOOM, který přibližuje, že se jedná o skutečně první obrannou linii proti podobným bouřím, které by mohly v zemi rozpoutat obří destrukci. Haringvliet je vybudována tak, aby vydržela alespoň sto let, to ovšem bez pořádné údržby není možné. Pravidelně jsou tak kontrolována stěžejní stavidla, jejichž mechanismus je kvůli kontaktu se slanou vodou v ohrožení koroze. Technici proto systém pravidelně revidují, aby udrželi ochrannou vrstvu mazu na nejvyšší úrovni. Obyvatelé Nizozemska totiž moc dobře vědí, že kdyby tato obrana proti vzedmuté vodě selhala, byly by v ohrožení miliony životů. A tato představa je po několik generací děsí jako máloco.

Zdroj: Watersnood Museum

Petr Semecký

redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom