Dosud nejdetailnější snímky mozku udělal revoluční nový přístroj. Podívejte se na budoucnost lékařství

Odborníci plánují využít nový supervýkonný přístroj k výzkumu degenerativních onemocnění mozku, mezi které patří třeba Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba, a k lepšímu pochopení nemocí jako je schizofrenie a bipolární porucha. S projektem přišli francouzští vědci.

Přístroje na magnetickou rezonanci (MR) využívají k zobrazení jednotlivých tkání měření změn magnetických momentů atomových jader vodíku. Úplně zjednodušeně řečeno, běžný MR přístroj je vlastně takový velký, válcovitý magnet. Díky tomu, že zobrazení probíhá bez škodlivého záření, byly to právě snímky z MR, které umožnily neinvazivně dopodrobna prozkoumat nervy a mozkovou tkáň.

Ale aby byl snímek čistý a lékaři na něm viděli jemné nuance tkání, pacient by se ideálně neměl vůbec hýbat. To je důvod, proč se s pomocí magnetické rezonance nedají vyšetřit například střevní kličky, které jsou v neustálém pohybu. Současným skenerům ale trvá pořídit kvalitnější snímek poměrně dlouho. Proto je nový přístroj takovou senzací.

Rychlý, výkonný a 135 tun těžký

Magnetické pole běžného nemocničního stroje má indukci 1,5 až 3 tesla (T). Dosud nejvýkonnější přístroje zvládly cca 7 T. Nejnovější magnetická rezonance ale umí až 11,7 T. Rozdíl je enormní, zejména v tom, že tak kvalitní snímky, jako jste mohli vidět v galerii, zvládne nový přístroj stvořit do pouhých 4 minut. V nemocnici byste kvůli nim museli nehybně ležet v hlučném tunelu vyvolávajícím klaustrofobii po mnoho hodin.

Čtěte také: Nekompromisní boj proti HHC rozčílil prodejce. Policie mi vzala i to legální, zuří obchodník

Celý obří přístroj francouzští vědci vyvíjeli dvacet let a na souvisejících pracích se podílelo okolo 200 lidí. Na šířku i na délku měří 5 metrů a váží neuvěřitelných 135 tun. Magnety na potřebnou teplotu minus 271,35 °C chladí kapalné helium. Aby přístroj fungoval, museli do něj instalovat celkem 182 kilometrů vodivých drátů.

S tímhle projektem se nám před očima otevírá úplně nový svět a my jsme nadšení, že ho můžeme prozkoumat,“ uvedl v tiskovém prohlášení Nicolas Boulant, který projekt vývoje nového typu magnetické rezonance ve francouzské státní výzkumné organizaci CEA vedl. „Do roku 2030 chceme prozkoumat neurodegenerativní onemocnění i další poruchy, které možná spíše spadají pod psychiatrii, například bipolární poruchu či schizofrenii,“ doplnil a dodal, že přístroj má potenciál způsobit v poznání lidského mozku revoluci.

Zdroj: CEA, Nemocnice Na Homolce, Business Insider, Medical Advice

Video, které jste mohli minout: Robot poprvé provedl operaci ve vesmíru

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom