11. února 2024 07:05
Adam Vala

Co se stane s vaší krví, když se přiblížíte k opravdu silnému magnetu? Experiment ukazuje odpověď

Vědci na tuto otázku už odpověděli, skrývá se v ní řešení levitace. A případně také bolestivé smrti.

Jak nepochybně dobře víte, krev obsahuje železo. Není ho sice mnoho – v těle dospělého člověka přibližně 4 gramy – ale v krvi je, a proto vyvstávají otázky, co by se mohlo stát, kdybychom se přiblížili k opravdu silnému magnetu. A nemáme tím na mysli magnet například v přístroji pro magnetickou rezonanci. Řeč je o mnohem silnějším magnetu, který by mohl reagovat s železem v naší krvi a ovlivnit její proudění. Je něco takového možné?

Mohlo by vás zajímat: Velká vesmírná záhada: Tajemné světlo bliká každých 21 minut už 35 let. Popírá vědecké poznatky

Otázkou se v populárně naučné rovině zabývá youtuber James Orgill, mimochodem vystudovaný chemický inženýr, který pro svůj pokus využil silný neodymový magnet a trochu hovězí krve. Během jednoduchého experimentu chtěl přijít na to, zda krev na magnet reaguje, případně jak. Krev tedy přelil do zkumavky, tu připevnil ke kusu polystyrenu plovoucího na vodě, aby snížil tření, a přiblížil magnet. A skutečně, zkumavka s krví byla magnetem po krátké chvíli odpuzována. Jak ovšem Orgill vysvětlil, z tohoto experimentu nelze činit jakýkoliv závěr spojený právě s krví a jejími vlastnostmi.

Vysvětlil, že železa je v krvi tak zanedbatelné množství, že jde spíše o reakci magnetu a vody, z jejíž mnohem větší části je krev tvořena. Experiment proto zopakoval pouze s čistou vodou a výsledek byl stejný. „Je to dáno tím, že voda, podobně jako téměř všechno na světě, je diamagnetickou látkou,“ vysvětlil Orgill. Jde o formu magnetismu, která se objevuje pouze v přítomnosti vnějšího magnetického pole, a výsledkem je, že je látka tímto polem odpuzována. Dá se proto říct, že na světě zřejmě neexistuje magnet, který by krev či lidské tělo viditelně ovlivnil.

Mezi nadšenci do vědy ale probíhají i hypotetické dotazy, co by se stalo, kdyby oním magnetem byla například celá hvězda – magnetar – a v takovém případě by už byl výsledek mnohem divočejší. Ale, opět, ne nikoliv kvůli krvi, protože tak silné magnetické pole by jednoduše ovlivnilo buňky v celém vašem těle a v lepším případě byste mohli chvíli levitovat, ale už ze vzdálenosti 1000 kilometrů – bez ohledu na žár či gama záření – by došlo k tak veselým deformacím vašeho těla, že byste jednoduše nepřežili.

Zdroj: Reddit, YouTube

Mohli jste minout: Šikovné české ručičky. Liberečtí vědci přišli na způsob, jak vyzrát na vychytralé zákazníky

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom