Vynález automobilu změnil svět k nepoznání. Fascinující video ukazuje dopad aut na život
Příběh rychlosti 2 – Vznik automobilismu
Jízda autem je tak nedílnou součástí našeho života, že si jen těžko umíme představit každodenní existenci bez něj. Motorové vozidlo však nezměnilo jen životy lidí, ale i podobu celé planety.
K rozšíření automobilismu nejvíce napomohla metoda Henryho Forda, jenž ve svých továrnách na počátku 20. století zavedl pásovou výrobu, čímž logicky urychlil produkci vozů. Díky tomu, že se práce rozdělila na mnoho jednodušších úkonů, trvala výroba automobilu místo původních 12 hodin pouhé dvě a půl hodiny. Zrychlením a zjednodušením výroby se také snížila cena aut. Z 850 dolarů za kus spadla na pouhých 300 dolarů za kus. Díky tomu si mohl auto dovolit téměř každý.
Cesty z města
Během 20 let jezdilo po městech až 15 milionů vozidel a tomuto růstu se začal přizpůsobovat okolní svět. Jak můžete vidět v dokumentu Příběh rychlosti, který vysílá Prima ZOOM každou středu odpoledne, v roce 1914 spatřil světlo světa první semafor a počátkem 20. let začala americká vláda investovat do silnic.
Auta se tak mohla dostat i z měst. Výjezdy mimo město pomohly objevit nové limity, které bylo potřeba překonávat. Lidé totiž sice vyjeli mimo město, ale kvůli omezeným zásobám benzinu nemohli jet daleko. Zároveň si na cestě neměli kde odpočinout. Tyto limity byly překonány pomocí benzinových pump, motelů a dalších zařízení, která ulehčila život na cestě.
Vznikla celá infrastruktura věnovaná motoristům a díky automobilismu se měnila nejen krajina, ale také kulturní návyky. Jízda autem už nebyla pouze nezbytnost, stala se životním stylem, nedílnou součástí amerického snu.
Zdroj: Wikipedie