Tank slavné automobilky dopadl katastrofálně, zachoval se jediný exemplář
Amerika v barvě II 2 - tank M1918
Když vám jde výroba automobilů, nemusí to automaticky znamenat, že vám půjdou i bojová vozidla. Své o tom ví i věhlasná americká automobilka.
Zatímco francouzský lehký tank Renault FT-17 slavil na bojišti první světové války úspěchy a dodnes je ceněn jako průkopnické vozidlo, jež přineslo motorový prostor v zadní části, řidičský v přední části a výzbroj v plně otočné věži, o výtvoru automobilky Ford se dnes mluví spíše s posměchem. Ostatně pokud se podíváte na archivní záběry z dokumentární série Amerika v barvě, rychle pochopíte proč.
Čtěte také: První tanky byly nemotornými loděmi na souši. Jejich chybovost paradoxně zaručila vítězství
Tanky se od první světové války proměnily Zdroj: Getty Images
Posádka českého tanku T-72M4CZ Zdroj: Armáda ČR
Polská armáda předvedla na přehlídce nové západní tanky Zdroj: AP
Tanky T-90M vykazují zásadní vady Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Tanky KV-2 byly noční můrou nacistů Zdroj: ČTK / SZ-Photo / Scherl
Zničený německý tank u Tobruku v roce 1942 Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Zůstal jen jeden
Třítunový tank Ford M1918 bylo třítunové vozidlo, které mělo doplnit výzbroj Amerických expedičních sil právě vedle výše zmíněného francouzského Renaultu. Jenže zatímco toho si armády vysoce cenily, Ford zůstával již během zkoušek daleko za očekáváním. K původně plánované objednávce 15 000 kusů tak ve skutečnosti nikdy nedošlo a z výroby vyjelo pouhopouhých 15 kusů, které americká armáda odmítla kvůli technické nedostatečnosti použít.
Technický stav vozidla samozřejmě nebyl jediným problémem. Rok 1918 byl rovněž rokem konce války a s blížícím se závěrem bojů nebylo již lehkých průzkumných tanků potřeba. Stroje byly postupně zničeny a dnes se můžete na poslední archivní kousek podívat v americké Georgii, přesněji v muzeu válečné techniky ve Fort Benning.
Zdroj: Tank Encyclopedia / Armourers Bench